Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Günümüz Türkçesiyle Anlamı

15.09.2018
A+
A-
Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Günümüz Türkçesiyle Anlamı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesi okullarımıza çerçeveletip astığımız bir tablo ile kalmamalı.Bizde sanalkaşif ekibi olarak sizler için bu konuya dikkat çekmek ve atamızın Türk gençliğine neler demek istediğini günümüz Türkçesi ile anlatmaya çalıştık.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakrı zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

 Mustafa Kemal Atatürk

20 Ekim 1927

 

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin Günümüz  Türkçesi İle Anlamı

Ey Türk Gençliği!

Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Gelecekte bile seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar hiç uygun olmayan bir durumda kendini gösterebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir galibiyetin, bir gücün temsilcisi olabilirler. Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise, ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla iş birliği yapabilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin evladı! İşte bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

 

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Her gencin defalarca okuyup her bir kelimesini her bir cümlesini anlamak için çaba göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bütün ümidim gençliktedir.

-Mustafa Kemal ATATÜRK

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Seyfi dedi ki:

  Ne mutlu TÜRKüm diyene!!

 2. Feyiz dedi ki:

  Ne Mutlu TÜRK’üm diyene

 3. Çeşmi gül dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım olmuş sade ve anlaşılır .Tebrik ederim .NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 4. AHMET EFE dedi ki:

  Ne mutlu TÜRKÜM diyene!!

 5. Haldun Günübirlik dedi ki:

  Atatürk’ün Gençliğe hitabesi baştan sona ezberlenmeli ve uygulanmalıdır.