BADMİNTON NASIL OYNANIR?

A+
A-
BADMİNTON NASIL OYNANIR?

Adını ilk kez oynandığı  Beaford Şatosu’ndan alan badminton iki raket ve kaz tüyünden elde edilen bir top ile oynanmaktadır. Badmintonun amacı topun ortadaki file üzerinden rakibin yarı sahasına göndermektir. Badmintonun topu nedeniyle yaralanma riski çok azdır. Ebeveynler tarafından da çok tercih edilen bir spordur. Öğrenmesi çok keyifli ve kolaydır.

Olimpik olarak ilk kez 1972 Münih Olimpiyatları’nda görücüye çıkan badminton, öncelikle gösteri sporu olarak tanıtılmış, 16 yıl aradan sonra 1988 Seul Olimpiyatları’nda da yine gösteri sporu olarak yer almıştır. İlk kez 1992 Barselona Olimpiyatları’nda spor dalı olarak yarışmacı kabul eden badmintonun en iyileri arasında İngiltere ve Danimarka gösterilmektedir. Ayrıca Endonezya da badmintonda son yıllarda birçok başarıya imza atmıştır.

Teke tek ya da ikişer kişilik gruplar halinde de oynanabilmektedir. Oyunun her bir seti 15 puandan oluşmaktadır ve sadece servis kullanan oyuncu puan alabilir. Bir sette 15 puana 2 farkla ulaşan ilk taraf seti kazanır. Bir puan farkı varsa fark 2 puan oluncaya dek oynanmaya devam edilir. İlk topa vuruş esnasında iki ayakta yerde olmalıdır, aksi taktirde bu faul sayılır. Genelde üç set süren badmintonu 15 sayısına iki farkla en çabuk ulaşan kazanır. Oyuna başlama durumu hakemin yazı-tura atmasıyla gerçekleşmektedir. Yazı ve turayı kazanan taraf sahayı ya da toplu seçme hakkına sahip olmaktadır.

1934 yılından bu yana İngiltere, Danimarka, Endonezya ve Çin badminton sporunda dünyanın önde gelen ilk dört ülkesi olarak anılmaktadır.

Badminton sahasının ortasında bulunan filenin boyu 1.55 metre, raketlerin boyu 65,5 cm, sahanın eni 6.10 metre, boyu 13.40 metre, badminton topu ortalama 3.5 cm çapında olmalıdır. Badminton 1 adet kaztüyü top, 2 raket ve badminton ayakkabıları ile oynanır.

Teorik olarak badminton her yerde oynanabilse de, rüzgarlı havalarda badminton oynamak (hafif bir topa sahip olduğu için) pek mümkün olmayabilir. Badminton için günümüzde en uygun alanlar, kapalı spor salonlarıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.