Detaylı İç Temizlik Nedir ?

A+
A-
Detaylı İç Temizlik Nedir ?

Detaylı iç temizlik aslında yıllardan beri var olsa da son zamanlarda oldukça popüler hale geldi bizde bu yüzden sizler için adımlarını ve nedir ne değildir açıklamak istedik.

Bu yazımızda ki bilgileri ve kaynak materyalleri bize sağlayan hfd detaylı temizlik ekibine ve sahibi Hamdi İlhan’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Detaylı İç Temizlik Nedir ?

Arabalarımızı her ne kadar düzenli olarak temizletip bu konuya dikkat etsek bile ister istemez aracımızın iç aksamlarında toz,kir, leke vb. can sıkıcı şeyler ortaya çıkabiliyor. Detaylı iç temizlik sayesinde arabalarımız normal şartlarda iç dış yıkatırken ki temizleme işlemlerinden daha fazla ve daha detaylı işlemler görüyor.

Güzel bir şekilde özetleyecek olursak detaylı iç temizlik = evlerdeki bayram temizliği (dip bucak) 🙂

Detaylı İç Temizlik Nasıl Yapılır ?

Önce normal bir iç dış temizlik yapar gibi arabanın içi temizlenir.

Aracın analizi yapılır ve kirli üzerinde daha fazla durulması gereken yerler belirlenir.

Buhar makinesi ile aracın koltuk, tavan, taban, kapı yanları, göğüslük, klima kanalları, bagaj bölgelerine sıcak buhar verilir bunun amacı arabada ki kirli olan yerleri yumuşatmaktır .

Detaylı iç temizlik için (işletmeden işletmeye değişkenlik gösterebilir) gerekli ilaçlar kullanarak iyice detaylıca bir temizlik yapılır.

Daha sonra işlem gören yerlerin içinde artık kirli ve temiz su vardır (nemli gibi olur ama daha sonra kusma yapabilir.) bu yüzden o sular özel sulu işlem yapabilen elektrik süpürgesi ile tamamen çekilir.

Süpürge işlemi bittikten sonra mevsim şartlarına göre yazın 1 saate  kışında 2 saate kadar varan sürelerde aracın içi tamamen kurutulur ve teslime hazır hale gelir.

Detaylı İç Temizlik ‘te Dikkat Edilmesi Gereken Konular  ?

Eğer bu işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz yaptıracağınız yere buhar makinesi ve kurutma makinesi(ahtapot) kullanıp kullanmadığını sormanız çok önemlidir.

Çünkü buhar makinesi temizlik işleminin başarı sonucunu neredeyse %70-75 oranda arttırıyor .Kurutma makinesinin olayı ise temizlik bittikten sonra arabanın içinin iyice kuruması gerekiyor ki yarın öbür gün kusma(temizlenen bölgenin tekrar kirli hale gelmesi temizlik sırasında kullanılan suyun dışarıya çıkması diyebiliriz.) yapmasın.

Detaylı iç temizlik yaptırmadan önce gideceğiniz yeri seçerken daha önce yaptığı işlemlerin fotoğraflarına bakmayı unutmayın bu sayede kafanızda bir fikir ve güven oluşur.

Arabanızı işlem için teslim etmeden önce fotoğraflarını sizlerde çekin ve temizlenmesini istediğiniz yerleri iyice kontrol edin hatta not alın . Bunu söylememizin sebebi ise işlem bittikten sonra aracı teslim almaya gittiğiniz anda hemen orada kontrol etmenizi kolaylaştırmasıdır.

Özellikle dikkat ettiğiniz noktaları mutlaka ustalara veya işletmeye iletin ki o noktalarda daha hassas çalışsınlar . Sonuçta bu işlem için bir ücret ödeyeceksiniz ve bunun karşılığını sonuna kadar düzgünce almanız gerek.

Bir diğer önemli husus ise aracın taban temizliğidir ve bu işlem yapılırken koltukların sökülmesi gerekli mi ? gibi sorular ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar gözle görünen yerler normal şartlarda temizlense de bizlerin görmediği koltukların altları da kirli kalabiliyor bu yüzden götürdüğünüz yerden koltukları söküp komple bir taban temizliği yapmasını istemenizde fayda var. Bu konuda anlaşırsanız lütfen koltukların sökülmüş ve tabanın temiz halinin fotoğrafını isteyin böylece aklınızda hiç bir soru kalmaz.

Detaylı İç Temizlik Kaç Para ?

Bu sorunun net bir cevabı maalesef yok. Bunun sebepleri ise şu şekilde :

-Yapılan işlemlerin sayısı

-İşlem sırasında kullanılan malzemelerin kaliteleri

-İşletmenin fiyat politikası

Kısacası açık pazar diyebiliriz. Bu yüzden önce yaptırmak istediğiniz işlemleri kafanızda iyice belirleyip bir kaç yerden fiyat almanızda fayda var.

Bu tarz daha fazla konular için otomobil kategorimize göz atmanızı öneriyoruz 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Gönen İlhan dedi ki:

    Aylardır yaptırmayı düşünüyordum özellikle makina teknik bilgi konusunda çok yararlı olmuş, ellerinize sağlık