DÜNDEN BUGÜNE EN İYİ 10 KİTAP

23.09.2018
A+
A-
DÜNDEN BUGÜNE EN İYİ 10 KİTAP

TIME dergisinin yaptığı sıralamaya göre dünyanın en ünlü 125 yazarının eserleri arasından derlenen gelmiş geçmiş en iyi 10 kitabı sizlerle paylaşıyoruz. Bu 10 başyapıtı bir an önce edinip okumanızı temenni ederek sizleri bu 10 eser ile baş başa bırakıyoruz. İşte karşınızda en iyi 10 kitap :

1.Anna Karenina-Tolstoy

 

 ANNA KERANA

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Savaş ve Barış, Diriliş ve Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, sadece toplumsal olayları değil, bireyin duygularını da olağanüstü tasvir yeteneğiyle aktarmıştır. Yazar, en ünlü eserlerinden biri olan Anna Karenina’da evlilik, aşk ve ölüm konularını derin bir gözlem gücüyle ele almış, muhteşem edebi dehasıyla işlemiştir. 1875-1877 yılları arasında Ruskiy Vestnik dergisinde tefrika edilen romanın ilk baskısı 1878’de yapılmıştır.

Pek çok yazar ve eleştirmen Anna Karenina’yı gelmiş geçmiş en büyük roman saymaktadır. Tolstoy’un bu büyük eseri birçok kez sinemaya da uyarlanmıştır.

 

 

2.Madam Bovary-Gustave Flaubert

MADAM BOVARY

Vasat bir doktorla evlendikten sonra boğucu taşra yaşamı içinde sıkışıp kalan genç ve güzel Madam Bovary, mutsuzluğu bir kader olarak kabul etmeye razı olmaz. Büyük hayalleri, hayattan büyük beklentileri vardır; okuduğu romanlardaki tutkunun ve romantik fantezilerin özlemiyle yaşar ve aradığı ideal aşkı bulmak için çıktığı yolda hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz. Madam Bovary’nin bu mücadelesini ve sürüklendiği çıkmazı anlatan roman, tutkulu bir hikâyenin gerisinde evlilik, cinsellik ve zenginlik kavramlarını sorguluyor. 1857’de ilk kez yayımlandığında büyük yankı uyandıran, toplumun din ve ahlak anlayışını sarstığı gerekçesiyle yasaklanmaya çalışılan Madam Bovary, 19. yüzyıl Fransası’nın ahlak anlayışına ve burjuva değerlerine karşı güçlü bir eleştiridir.

 

 

3.Savaş ve Barış-Tolstoy

 

 SAVAŞ VE BARIŞ

19.yüzyılın başları. Avrupa, tam bir askeri deha olan Napoleon’un pençesinde kıvranmakta, ona karşı bir şey yapamamanın çaresizliğini yaşamaktadır. “Savaş ve Barış”, böyle bir ortamda Rusya’da yaşanmaktadır. Eserde, dünyalar güzeli Nataşa Rostova’nın önce Andrey Bolkonskiy’ le ilişkilerini, ardından Anatol Kurangin’le yaşadığı macerayı bulacak; güzelliğiyle çevresine nam salan Elena Bezuhova’yı okurken heyecanlanacak; Mariya Bolkonskaya’nın iyi kalpli dünyasında bir gezinti yapacaksınız. Savaşın kızıl, barışın yeşile işlendiği bu görkemli eserde sevgi- nefret, sevinç-acı çatışması sizi bütün benliğinizle saracak, olayları sanki canlıymış gibi izleyeceksiniz.

 

4.Lolita-Vladimir Nobakov

LOLİTA

 

Lolita, bir dönemin yasaklı kitabı, adı ve konusu itibariyle az çok neden bahsettiği tahmin edilebilir ve bu nedenle kaçınılan, tiksinti verebileceği düşünülen bir kitap. Kitap orta yaşlı bir adamın 11-12 yaşlarında küçük bir kıza olan saplantısı ve küçük kızın ona olan mecburi bağlılığı üzerine kurulan sağlıksız ilişkiyi anlatıyor.Bir pedofiliyi, aklımızın hayalimizin almayacağı korkunç bir çocuk istismarını, arkasında yatan sebepleri dantel gibi işleyen, bu sağlıksız ilişki üzerinden Amerikan toplumunu, aile yapısını, kurumların umursamazligini taşlayan, ebeveynlik ve eğitim konusunda büyük dersler veren, okudukça hayretler içinde bırakan müthiş bir eser. Anne baba ve eğitimcilerin okuması gerektiği salık veriliyor. Nabokov’un bu eseri, yazıldığı yüzyılın en iyi romanlarından seçilmiş. 1960lar ve 90larda çekilmiş iki farklı oyuncu kadrosuyla denenmiş iki filmi de var. Filmi izlemeye yürek dayanır mı bilmiyoruz ama kitabı edebiyat sever herkesin okuması gerektiğini düşünüyoruz.

 

5.Huckleberry Finn’in Maceraları-Mark Twain

Huckleberry

 

Büyük Amerikan romanları arasında yerini alan Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain’in de en iyi yapıtı olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlara sahip, ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçar. Kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim’le birlikte Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk yaparlar. Twain, nehrin iki yakasında yaşayan her sınıftan insanı sergileyen eşsiz portreler sunarken, yer yer komik ve ironik bir üslup tutturur.

 

 

6.Hamlet-William Shakespeare

 

HAMLET

Hamlet, William Shakespeare tarafından 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan temasında trajediyi işleyen oyundur. İngilizce özgün adı: The Tragical History of Hamlet, Prince of Denmark’dır. Danimarka’da geçen oyunda Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve annesi Gertrude ile evlenen amcası Claudius‘tan nasıl intikam aldığını anlatır. Oyun renkli bir biçimde kahır dolu kederden, hiddet dolu gazaba geçen gerçek ve yapmacık cinnetin izlediği yolu çizer ve ihanet, intikam, ensest, ahlaksızlık konularını işler.

 

7.Muhteşem Gatsby-F. Scott Fitzgerald

Muhteşem Gatsby-F. Scott Fitzgerald

Yıllar önce daha iyi bir hayata sahip olmak için sevmediği bir adamla evlenen güzeller güzeli Daisy’yi bir türlü unutamayan Gatsby, kendini âşık olduğu kadını geri kazanmaya adar.

Hiç bilmediği, zengin ve gösterişli bir dünyaya tutunmaya çalışan Gatsby, kirli ilişkilerden yakasını bir türlü kurtaramaz ve bu kırık aşk hikâyesi, kahramanlarını tahmin edilmesi güç bir sona doğru götürür…

20.yüzyılın en önemli yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın , 1. Dünya Savaşı sonrasında lüksün, şaşaalı partilerin ve sınırsız eğlence anlayışının hâkim olduğu Amerika’da geçen unutulmaz romanı, topluma yöneltilen ciddi bir eleştiridir. Kendi kabuğuna çekilmiş zengin çevreyi arka planda ele alan yazar, gerçekleşemeyen Amerikan Rüyası’nın göz boyayan dünyasını Muhteşem Gatsby’de olağanüstü bir anlatımla ele alıyor.

 

Kayıp Zamanın İzinde- Marcel Proust

Kayıp Zamanın İzinde

Fransız yazar. 20. yüzyılın edebi değerlendirmesi için yapılan pek çok ankette adı Gabriel García Márquez ile birlikte yüzyılın en iyi yazarı olarak öne çıkmıştır. Yedi ciltten oluşan “À la recherche du temps perdu” (Kayıp Zamanın İzinde) adlı romanıyla dünya edebiyatının devleri arasına girmiştir. Dışavurumcu Fransız edebiyatının en önemli ismi olarak anılmaktadır

 

 

9.Anton Çehov Hikayeleri-Anton Çehov

Anton Çehov

Rus öykücülüğünün ünlü ismi Çehov’un birbirinden heyecanlı ve bir o kadar da ilginç yirmi beş hikâyesinden oluşan kitapta, kahramanların iç dünyası, çelişkileri anlatılır.

Adı üstünde hikayelerden oluşan bir kitap. Dili sade ve akıcı, her hikâyeden çıkarabileceğiniz bir öğüt var. Hikâye konuları günlük hayattan, çıkarcı, aç gözlü, namuslu geçinen insanlardan oluşan kahramanlarla

 

 

10.Middlemarch-George Eliot

Middlemarch

Bazı kaynaklarda İngiliz dilinin en iyi kitabı olarak anılan Middlemarch: Taşra Yaşamı Üstüne Bir Çalışma (İngilizce: Middlemarch: A Study of Provincial Life), gerçek ismi Mary Anne Evans olan George Eliot mahlaslı İngiliz yazarının yedinci romanıdır. Eser 1869′da yazılmaya başlanmış oğlu Thornton’un hastalığı sırasında ara verildiği için romanının yazımı bir müddet durmuş, 1871′den 1872′ye kadar tefrika edilerek yayımlanmıştır. Romanın Tek cilt halindeki ilk baskısı ise 1874 yılında gerçekleşmiş, eser yayımlandıktan sonra büyük satış rakamlarına ulaşmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.