EFSANE YÖNETMEN QUENTİN TARANTİNO VE EN İYİ 10 FİLMİ

18.09.2018
A+
A-
EFSANE YÖNETMEN QUENTİN TARANTİNO VE EN İYİ 10 FİLMİ

 

Quentin Tarantino Amerikalı film yönetmeni, aktör ve Oscar ödüllü senaryo yazarıdır. Filmlerindeki şiddet sahneleri, diyalogları ve kurgusuyla sinema dünyasında farklı bir yere sahiptir.

Quentin Jerome Tarantino 27 Mart 1963 tarihinde ABD’nin Tennessee eyaletinin Knoxville şehrinde doğdu. Babası İtalyan asıllı bir aktör ve müzisyendi. 16 yaşında oyunculuk eğitimi için James Best tiyatro grubuna katılan Tarantino, ilk senaryosunu 22 yaşında yazdı. 1984’te bir video kaset dükkanında kasiyerlik yapmaya başladığı dönemlerde senaristlik üzerine yoğunlaştı.

Senaryosunu yazdığı ”True Romance” adlı filmin piyasaya çıkmasıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. 1992 yılında bol nükteli ve bol şiddetli bir soygun filmi olan ”Reservoir Dogs” ile büyük çıkış yakaladı. Bu dönemde kendisine sunulan projeleri reddederek, kendi filmleri üzerine yoğunlaştı.

1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü kazanan ”Pulp Fiction” adlı filmini çekerek bağımsız filmlerin de gişe başarısı gösterebileceğini kanıtladı.

Daha sonra Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile ortak yapımı olan ”Four Rooms” adlı filmin dördüncü öyküsünü çekti. Bir sonraki filmi ise ”Jackie Brown” adında, ”Rum Runch” adlı kitaptan uyarlanan bir eserdi.

Ardından, Tarantino ve baş aktris Uma Thurman tarafından geliştirilen ”Kill-bill” adlı, Çin dövüş sanatları, Japon sineması, Spaghetti Western ve İtalyan korku filmi tarzlarını bünyesinde barındıran intikam filmi projesini hayata geçirdi.

Sonrasında, bir Robert Rodriguez ile Frank Miller yapımı olan ”Sin City” adlı filmde konuk yönetmen olarak yer aldı. Şiddet üzerine kurduğu filmleri, parçalanmış kurgu, pop-kültür takıntısı ve bol miktarda kan içeren sahneleri barındırsa da, Tarantino dönemin ünlü yönetmenleri arasına girmeyi başardı.

10.DÖRT ODA (FOUR ROOMS) (1995)

10

 1995 Yapımı bu filmde ‘’Ted’’ isimli karakter lüks fakat gözden düşmüş bir otelde servis elemanı olarak çalışmaya başlar ve ilk gecesinde dört biri birinden ilginç odayla uğraşmak zorunda kalır. Odaların ilkinde bir cadılar kumpanyası Tanrıça Diana’nın ruhunu çağırma uğraşındadır. İkincisinde sert bir gangster Ted’i çocuklarına dadılık yapmaya zorlamaktadır. Üçüncü odada ise çıldırmış boynuzlanan bir koca keyif çatmaktadır. Son odaya girdiğinde Ted kendisini snop bir film yıldızının verdiği partinin içinde bulur.

Tüm bu karakterlerin Ted’den farklı beklentileri vardır. Film absürt komedinin hakkını verse de Tarantino’ya yakışmayan filmlerden bir tanesi olduğunu düşünüyoruz.

 

 

9.GÜNAH ŞEHRİ (SİN CITY) (2005)

9

En sert sokak dövüşçüsü Yenilmez Marv, tanrıça kadar güzel Goldie ile beraber olur fakat onu yatağında ölü bulur ve intikam peşindedir. Özel dedektif Dwight beladan kaçmaya çalışsa da bela onu asla bırakmamakta ve bir polisin katledilmesiyle de arkadaşlarını korumak için ne gerekirse yapmaya çalışmaktadır. Şehirdeki en son dürüst polis Hartigan kariyerinin son saatinde Senatörün sadist oğlundan 11 yaşındaki bir kızı kurtarmak üzere bir grupla beraber işe koyulur, ancak beklenmedik birtakım olaylar gerçekleşir.

Aslında film çizgi romandan uyarlanma bir film. Yönetmenliğini Sin City çizgi romanının sahibi Frank Miller yaptı. Ancak bu filmi buraya koyma sebebimiz Quentin Tarantino’nun filmin yalnızca bir sahnesinin yönetmenliğini yapmasına rağmen, filmin bölüm (chapter)şeklinde çekilmiş olması onun tarzını yansıtıyor.

Bizce film izlenebilir düzeyde ancak sıkılırsanız kapatabilirsiniz. Bir şeyler kaybetmezsiniz.

 

8.JACKIE BROWN (1997)

 

 8

Amerika’nın en uyduruk havayollarından birinde hava hostesi olan Jackie Brown’ın emekliliği giderek yaklaşmaktadır. Hostesimiz ayın sonunu getirebilmek için silah kaçakçısı Ordell için çalışmaktadır. Polis durumdan haberdardır. Ordell de polisin haberdar olduğundan ve dolayısıyla Jackie’nin hayatının bıçak sırtında olduğundan Jackie’e yardım eder. Olaylar ortaya çıktığında Jackie ve Ordell cephelerine yeni yardımcılar katılır ve herkes yarım milyon doların peşine düşer.

Kurgusuyla dikkat çeken klasik bir Quentin Tarantino filmi. Sürükleyici bir film ve Robert De Niro faktörünü unutmamak gerekir. Quentin Tarantino’yu sevenler için gerçekten etkileyici bir film. İzlemenizi tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacaksınız.

 

 

7.DEATH PROOF (ÖLÜM GEÇİRMEZ) (2007)

7

Austin’in en ünlü DJ’i olan, Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le (Jordan Ladd and Vanessa Ferlito) eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır. Stuntman Mike (Kurt Russell), yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Günlerdir kızları izleyen Mike, gecenin bitiminde, sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden gider.

Müzikleriyle, diyaloglarıyla ve sahneleriyle yine tam bir Tarantino klasiği diyebiliriz. Arabalı sahneler filme bol konuk olmuştur ve 70’lerin arabalı katil filmlerine bir benzeyiş durumu yaratılmak istenmiştir. Diyaloglar haddinden fazla uzun tutulmuş ancak dalga konusu olarak kullanılabilir. İzleyin ve arkadaşlarınızla dalga geçin, sosyalleşin. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

6.KILL BILL VOL.2 (2004)

6

‘Gelin’ adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğramıştır Kilisedeki herkes öldürülmüştür. Gelin, karnındaki bebeğini düşürmüş ama hayatta kalmayı başarmıştır. 5 yıl boyunca komada kalan genç kadın, bir mucize eseri hayata geri dönmüştür. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran Bill ve adamlarını teker teker öldürmek. Bill’i en son öldürecektir.

En başta şöyle bir uyarı yapalım. Önce vol.1’i sonra vol.2’yi izleyin çünkü ayrı ayrı filmler değiller. Bir filmi ikiye bölen bir Tarantino var karşımızda. Uma Thurman’ın harikalar yarattığı filmde sıkılmayacağınız kesin. Yaslanın ve filmin tadını çıkarın.

 

 

5.DJANGO (ZİNCİRSİZ) (2012)

5

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce başlayan hikâye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

Filmin western bir film olması ve uzun zamandır bu tür filmlere yer verilmeyişi filmin değerini katlıyor. Toplumsal konulara dikkat çekmek isteyen Tarantino , bunu mizah katarak anlatmak için baya çaba sarfetmiş.

Biz beğendik. Sizlerde çok beğeneceksiniz.

 

 

4.INGLORIUS BASTERDS (SOYSUZLAR ÇETESİ) (2009)

 

4

Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanya’sının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile iş birliği yaparlar. Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

Oyunculuklar, karakterler ve film oldukça iyi. İntikamı konu alan filmde diyalogların uzunluğu Tarantino filmi olduğunu kanıtlar nitelikte. Dönemin trajedisini iyi yansıtan bir film olduğundan şüphe yok. Tarantino yine alkışı hak ediyor.

 

 

3.KILL BILL VOL.1 (2003)

3

‘Gelin’ (The Bride) takma adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran eski patronu Bill ve adamlarını teker teker öldürmek. Bill’i en son öldürecektir. Gelin intikamını almak için yola koyulur.

” Kader, intikam gibi zorlu ve çirkin bir şeyden yanaysa eğer, yalnızca Tanrı’nın varlığının değil, onun arzusunu yerine getiriyor oluşunuzun da bir kanıtıdır. ” İntikam duygusunu konu alan bir film olduğu düşünülse de bunu hissettirmemeye çalışmış Tarantino. Filmin müzikleri ortalığı kasıp kavuran türden. Zaten Tarantino filmi izliyorsanız emin olun müzikler harikadır. Heyecanın, kanın ve mükemmelliğin doruklarını bu filmde göreceksiniz.

 

2.THE HATEFUL EIGHT (NEFRET) (2015)

 

2

İç savaşın üzerinden bir miktar zaman geçmiştir. Kar fırtınasının vurduğu buz gibi Wyoming kışında bir ödül avcısı, canlı yakaladığı kanun kaçağıyla birlikte bir mola yerine sığınır. Ancak burada birbirinden değişik karakterlerle yolları kesişir. Bu 8 kişi arasındaki bazı gizli bağlar, hayatta kalmalarını çok zorlaştıracaktır. Ödül avcıları arasındaki ihanetleri ve intikamı da gözler önüne seren film, 8 Ocak 2016’da gösterime girdi.

Kesinlikle bir BAŞYAPIT. Mükemmel kurgu, mükemmel oyunculuk ve harika müzikler. Karlı havada geçen bir filmin güzel olmama gibi bir şansı yok zaten. Tarantino yine ortalığı ayağa kaldıran bir film yapmış. Western havası filmi bir kat daha güzelleştiriyor. Harika senaryo. Ne yazsak az. Bu film uzun yıllar isminden bahsedilecek bir yapıt konumunda.

1.PULP FICTION (UCUZ ROMAN) (1994)

 1

Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren birkaç sahtekâr genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir rastlantı sonucu bir araya getirecektir.

Ve 1. Sıra. Tarantino’nun film değerlendirmemizde zirve noktası.  IMDB puan sıralamasında üst sıralardan kopmayan bu Şaheser eşsiz kurgu ve senaryoya sahip. Argo sözlerin fazlalığı ve bu sözler yardımıyla mizahı en yukarılara çıkaran Tarantino, Uma Thurman, Samuel L. Jackson ve John Travolta ile birlikte yıldızlaşmış. Her insanın ölmeden önce izlemesi gereken kült filmlerden bir tanesi olduğunu düşünüyoruz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.