EV YAPIMI DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR ?

A+
A-
EV YAPIMI DEZENFEKTAN NASIL YAPILIR ?

Pandemi döneminde en çok ihtiyacımız ürünlerden birisi de dezenfektanlardır. Yok limon kolonyası, yok alkollü mendil, yok el yıkamaktan başka şeyin yararı yok diyenler arasında geçen bir yılın ardından dezenfektanın gerçekten de işe yarar bir ürün olduğunu kabullendik. Dezenfektanlar pandemiden önce de genel olarak hastanelerde kullanılmaktaydı. Mikropların bir çoğunu yok eden özelliği bu dönemde de en büyük savunma mekanizmalarımızdan birisi oldu. Peki bu dönemde bizin için bu kadar anlam taşıyan dezenfektanlar evde üretilir mi?

İşte birkaç pratik tarif ile bu soruyu cevaplayacağım.

  1. MALZEMELER:

1 su bardağı beyaz sirke

1 su bardağı temiz içme suyu

10-15 damla lavanta yağı

YAPILIŞI: Malzemeleri karıştırıp bir şişeye boşaltmak ve her kullanımda çalkalamak yeterlidir.

  1. MALZEMELER:

2-3 yemek kaşığı aloe vera jeli

20 damla limon yağı

10 damla okaliptus yağı

10 damla karanfil yağı

10 damla tarçın yağı

10 damla kekik yağı

 

YAPILIŞI: Aloe vera bitkinizden dolu bir yaprak koparın ve yaprağın orta kısmındaki jelimsi kısma bir bıçak yardımıyla ulaşıp içinden çıkan jeli bir kaba aktarın. Üzerine diğer tüm yağları ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı daha rahat bir şekilde kullanmak için tıpkı hazır el dezenfektanları gibi ağız kısmı bastırmalı temiz bir losyon şişesine koyabilirsiniz. Daha bol miktarda hazırlamak için tüm malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz.

Bu tarifin özelliği jel bir karışım elde etmeniz.

 

  1. MALZEMELER:

Etil alkol (%70)

Saf su (%30)

10 damla limon yağı

 

YAPILIŞI:  %70’i etil alkol, %30’u saf su olacak bir karışım hazırlayın. Ardından karışımın içine limon yağını da aktarın ve karıştırın. Son olarak karışımı bir sprey şişesinin içine aktarın.

 

Tabikide bu tarifler ne kadar güvenli olsa da el yıkamak kadar yararlı olamaz. Bu dönemlerde bol bol el yıkamaktan ve maskeden taviz vermeyin. Aşı olsanız dahi kişisel hijyeninize dikkat etmeye devam etmelisiniz. Aşı korusa dahi yüzde yüz bir koruma sağlanmaz ve corona dışındaki mikroplarda oldukça çok zararlı olabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Süleyman dedi ki:

    Yav geçen yapmaya çalıştım beceremedim hanım tüm tası tarağı attı çöpe. valla bu işi yapmadan bırakmam. billa bırakmam.