Facebook Yine Veri İhlali ile Suçlanıyor

05.10.2018
A+
A-
Facebook Yine Veri İhlali ile Suçlanıyor

Türkiye ve Dünya’da belki de en ünlü sosyal medya portalı olan Facebook, yine bir skandal ile gündeme geldi. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan seçimlerde kullanıcı verilerinin seçimlerde kullanılması ve seçimi etkilemesi konuşulmuştu. Seçimler boyunca yaşanan süreçler ve Facebook’un seçimlere olan etkisi ne derecede gerçektir ya da aslı astarı var mıdır şimdilik bilinmez. Ancak gündeme gelen yeni soruşturma ile Amerikalı şirketin başı birazcık ağrıyabilir.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu,yaklaşık 50 milyon Facebook hesabını etkileyen bir veri ihlaline ilişkin resmi bir soruşturma başlattı . Bu soruşturma 1,63 milyar dolara kadar para cezasına yol açabilir. Facebook mühendisleri tarafından 24 Eylül Salı günü keşfedilen ihlal, bilgisayar korsanlarına kullanıcı hesaplarını devretme olanağı verdiği düşünülüyor.

facebook-sanalkasif1

Soruşturmanın Facebook’un Güvenlik ve Genel Verilerin Korunması Yönetmeliği (GSYİH) kapsamındaki yükümlülüklerini, işleyişini ve kişisel verilerin korunmasını sağlamak için gerekli teknik ve kurumsal önlemleri uygulamak üzere incelediğini belirtti.

 

İlk tepki İspanyadan geldi…

Facebook sözcüsü, “İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile yakın temasta bulunduk ve güvenlik soruşturmasından haberdar olduk ve araştırmalarıyla işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.
İrlanda Veri Koruma Komisyonu araştırmasını açıkladıktan kısa bir süre sonra İspanyol Veri Koruma Dairesi, İspanyol vatandaşlarının haklarını korumak için soruşturma üzerinde işbirliği yapacağını duyurdu.
Güvenlik ihlalinin, Facebook tarihinin en büyüğü olduğuna inanılıyor. Hackerlar kullanıcıların parolalarını girmek zorunda kalmadan giriş yapmalarına izin veren “erişim belirteçlerini” çaldığı için durum büyük bir sorun haline geliyor. Hackerlar bu belirteçle, Facebook Oturumunu kullanan üçüncü taraf uygulamalara giriş yapmak da dahil olmak üzere hesabı tam olarak kontrol edebiliyor.

Seçimlerde de etkili olduğu düşünülüyor.

Saldırının, Facebook üzerinden, seçimlere yabancı kaynaklardan gelen müdahaleler, yanlış bilgilendirmeler ve nefret söylemleri yaymadaki rolü de dahil olmak üzere ciddi konularda  etkili olduğu düşünülüyor.
Facebook, Cuma günü bir blog gönderisinde bu durumu “inanılmaz derecede ciddiye” aldığını açıkladı. Komisyon, “Bu ihlalin milyonlarca kullanıcıyı etkilediğinden endişe duyduğunu” söyledi.

 

zuckerberg-sanalkasif

Bağımsız siber güvenlik şirketleri ve veri koruma komisyonlarının düşünceleri doğrultusunda bu soruşturmanın, Facebook’un veri işleme ve saklama güvenliği konusundaki kurallara uyup uymadığını test eden en büyük soruşturma olduğu belirtiliyor.

Dünya çapında milyarlarca insanın kullandığı Facebook, bu soruşturmalardan anlının akıyla çıkabilecek mi büyük bir merakla bekliyor olacağız.

 

Yapay zeka ve otonom cihazlara merakınız varsa  Yapay Zeka Nedir ? Turing Testi Nedir ? konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.