Güçlü Bir Parola Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir ?

04.04.2019
A+
A-
Güçlü Bir Parola Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir ?

Günümüz dünyasında, teknoloji çağında yaşadığımızı söylemek hiç de yanlış olmaz diyebiliriz. Hayatımız sosyal medya üzerinde yaşanıyor, internet hayatımızın her alanında kendine sağlam bir yer buluyor diyebiliriz. Ancak internet dünyası beraberinde bir sürü sorunu da getiriyor. Bu sorunların başında gelenlerden birisi de gizli verilerimizi ve sosyal medya dünyamızı bize özel kılan, ve erişimin sadece bizde olmasını sağlayan şifrelerimiz ya da diğer adı ile “parola“.

Peki gerçekten parolaları yeterince iyi seçebiliyor muyuz? Ne kadar güvenli parolalar oluşturuyoruz? Ve parola oluştururken nelere dikkat etmeliyiz sorularını sizler için cevapladık. Gelin inceleyelim…

parola-sk1

Parola Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Güçlü bir parola oluştururken;

 • 12 karakter ve daha fazlası: Yeterince uzun bir şifre seçmek her zaman için en önemli ayrıntılardan birisidir. Karakter sayısı arttıkça akılda tutmak da zorlaşacaktır ancak daha güvenilir hale gelecektir.
 • Rakamlar, Semboller, Büyük Harfler ve Küçük Harfleri İçerir: Tahmin edilmesi zor bir parola için özel karakterler kullanmaya özen göstermek şifre güvenliğini arttıracaktır.
 • Sözlükte yer alan kelimeler : Şifre kırma programlarının da ilk bakacağı gruplardan birisidir sözlük kelimeleri. Şifreniz size özel olmalıdır. Sözlük kelimeleri bu özelliği pek karşılamayabilir.
 • Kelime içinde rakam(Sübstitüsyon) kullanmayın: “K3lime” ya da “ş1fr3” gibi harflerin yerini tutacak rakamlar risklidir. Kolay çözülebilir.

 

parola-sk2

Kullanabileceğiniz özellikleri karıştırıp ortaya harmanlanmış muazzam şifreler çıkarabilirsiniz. “BenimSifrem$123. ” gibi şifreler ile bir sürü kombinasyonun yapılabileceği şifreler üretmek sizin için her zaman daha iyi olacaktır.

Unutulmaz Şifreler Oluşturmak İçin Ne Yapılmalı ?

parola-sk3

Aslında güçlü bir parola oluşturmak sandığımızdan daha kolaydır. Klavyenin üstüne parmaklarınızın hepsini bastırdığınızda, ortaya okumakta güçlük çekeceğimiz bir karakter grubu çıkar. Eğer ki görsel zekamız da çok üst seviyelerde değilse bu şifreyi hatırlamakta zorlanırız. Yukarıda doğru şifre oluşturmak için gerekenleri anlattık. Girilmesi gereken karakterler anlattık ancak parolanın bir sıkıntılı yanı da bu. Unutulmaz akılda kalıcı şifre oluşturmak.

 

Bu yüzden şifre oluştururken sadece sizin bileceğiniz bir yöntemle, kendi kısaltmanız ile oluşan mükemmel şifreyi yakalamanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse “Karşıyaka İlçesi Leylak Sokak’ta oturuyorsunuz. Kapı numaranızda 18/6 olsun.Çocuklarınızın adının da Mehmet ve Kaan olduğunu var sayalım. Bu verileri şifre oluştururken baş harflerini ve özel karakterleri alarak kullanabilirsiniz. Yani ” Kils18/6MK”  sizin için neredeyse kırılamaz bir şifre oluşturacaktır.

 

Ne kadar güvenli parolalar oluşturuyoruz?

Parmak izi ve yüz tanıma gibi üstün sistemler geliştirilse de hala mail sistemleri,sosyal medya siteleri ve forumlar gibi internet üzerindeki etkin alanlarda şifre oluşturmamız gerekiyor. Son yıllarda splashdata tarafından yayınlanan araştırmalar da bunları destekler yönde. 5 milyondan fazla bilgisayar kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmalar sonucu en çok rastlanan ve kolay çözülebilir nitelikte olan bazı şifreleri sizler için irdeledik.

 1. 123456
 2. Password
 3. 123456789
 4. 12345
 5. SUNSHINE
 6. QWERTY
 7. ILOVEYOU
 8. admin
 9. football
 10. welcome

 

Eğer bu şifreler arasında sizin de parolanız bu listede olanlardan birisi ise acilen değişiklik yapmanızı öneririz. İnternetin iyi yanlarından yararlananlar kadar kötü amaçlı kullananlar da var. Verilerinizi güvende tutmanın en iyi yolu güçlü bir paroladır. Sanalkaşif ailesi iyi günler diler 🙂

Kariyeriniz için firma seçiminde size yardımcı olacak olan “Startup vs Kurumsal Firmalar” konusunu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.