İnstagram Takipçi Arttırma Yöntemleri 2020

A+
A-
İnstagram Takipçi Arttırma Yöntemleri 2020

İnstagram takipçi arttırma isteyenler için harika bir konu hazırladık ve maddelere böldük. Sizlerde organik takipçi kazanmak istiyorsanız bu adımları izleyebilirsiniz.

Doğru alanı , kategoriyi bulmak

En önemli başlık bizce bu çünkü açacağınız veya hali hazırda kullandığınız hesap ne üzerine buna net bir şekilde karar vermelisiniz. Ben açayım ne var ne yok paylaşım tarzında bir düşünce ile başlarsanız bu yükselmeniz de sizi çok geriye atar çünkü bu zamana kadar bu tarz çok fazla kült olmuş hesap var.

Peki nasıl belirlenir bu doğru kategori :

Bunun için önce ilgi duyduğunuz şeyleri listeleyin örneğin sinema filmlerini çok sevdiğinizi var sayalım işte kategori belli oldu bile 🙂

Bu kadar basit mi ? Ne alakası var şimdi ? dediğinizi duyar gibiyiz merak etmeyin çok alakası var çünkü başlangıçta siz hissetmeseniz bile eğer sizinde yapmaktan, paylaşmaktan keyif aldığınız bir kategori seçmezseniz daha sonra bu iş zorunluluğa girecek buda sizin motivasyonunuzu ilginizi alakanızı çok düşürüp sayfa ile ilgilenmenize engel olacak . Bu yüzden baştan doğru bir kanal bulup o kanaldan ilerlemekte fayda var.

Yemek yapmaya yemeye ilginiz varsa bu konuda paylaşımlar yapacak bir sayfa açın . Keyif aldığınız bir iş unutmayın ki iş değildir . Bir işi zoraki yapmak ile keyifli yapmak arasında milyon tane fark var bu tecrübe ile sabit bir cümledir arkadaşlar bize güvenin.

Unutmayın ki instagramda ıslak mendilleri seven adamda fenomen oldu hesabın konusu neydi ıslak mendil 🙂

Bu mecrada her alana uygun bir instagram takipçi kitlesi var yani içiniz rahat olsun .

Uygun akılda kalıcı kullanıcı adı 

Alanı belirledik şimdide uygun bir kullanıcı adı bulmakta sıra. İnstagram takipçilerinizin dikkatini çekmek için ve de hesabınızın ne yöne olduğunu belirtmek için güzel bir fırsattır kullanıcı adı.

Yani örneğin bir marangozluk üzerine bir sayfa açtınız isminizi “BloodyAngel”, “komikpaylasimlar”, “hergün1bilgi” gibi isimler ile açmanız çokta mantıklı olmaz herhalde 🙂

Marangoz örneği için mesela “odundiyari”,”tahtadanhayaller”, “marangozhaldun” gibi yani tabi sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.

Bu neden önemli diye soracak olursanız da herkesi profilinize direkt girecekmiş gibi düşünmeyin insanlar profil sayfanıza girdiklerinde zaten paylaşımlarınızı görüp ne yönde paylaşımlar yaptığınızı anlayacaktır. Bizim derdimiz insanları profilinize çekmeden önceki süreçte yani : Örneğin siz başka bir hesaba yorum yaptığınız zaman o hesabı takip eden kişiler sizin kullanıcı adınızı ve yorumunuzu görecek. Bir nevi reklam diyebiliriz kullanıcı adı için sizin yorumunuzu gören kişiler bakacak belkide  “aa hesabın adı marangozhaldun dur bakalım belki benlik bir şeyler vardır ev için bir fikir olur .” diyerek hesabınıza girecek . O yüzden kullanıcı adı çok önemli .

Dikkat Çekici Profil Fotoğrafı

Aslında dikkat çekici profil fotoğrafından kastımız yine kullanıcı adı belirlerken ki amacımızla aynı. Dikkat çekici derken kesinlikle internet dünyasında “click bait” denen aldatıcı materyaller değil.

Yine yanı şekilde insanları profilinize çekmek için kullanacaksınız profil fotoğrafınızı. İnsanların önerilenler listelerinde profil fotoğrafınız ve kullanıcı adınız ile gözükürsünüz o yüzden etkili bir profil fotoğrafı her zaman işe yarar.

Şimdi bu işlemler basit gelebilir ama ileriye dönük çok güzel yatırım ve hamlelerdir unutmamakta fayda var.

Paylaşımların Kalitesi ve Zamanı

Evet asıl mevzuya geldik gibi yani hesabınızı diğer hesaplardan ayıracak olan mevzuya geldik. Hesabınızda paylaşacağınız resimleri önce dışarıdan bir gözle bakıp siz olsaydınız gerçekten bu fotoğrafı beğenir miydiniz sorusuna evet dedikten sonra paylaşmalısınız. Fotoğraflarınız çözünürlük açısından kalite ve net olmalı. Paylaşımların zamanı dediğimiz kısım ise insanların en çok aktif olduğu zaman yani paylaşımlarınızı daha çok insanın göreceği zaman.

Peki bu zamanı nasıl bulacağız ? der gibisiniz onun cevabı da yine size kalmış yani belli bir süre test edeceksiniz analiz yapacaksınız örneğin 17:00 da paylaştığımda 1000 beğeni geldi  20:00 da paylaştığımda 2500 beğeni geldi gibi böyle çıkarımlar yapmalısınız. Sizler zamanla hem kitlenizi tanımış olacaksınız hem de bu zamanı iyice kafanızda oturtacaksınız. Kitleyi tanımaktan kastımız şu örneğin yine marangozhaldun üzerinden devam edelim sehpa fotoğrafı paylaştığınızda 1000 masa fotoğrafı paylaştığınızda 2500 beğeni geliyorsa diyeceğiniz aşikar şey şu “benim kitlem demek ki masa fotoğraflarını seviyor ” bundan çıkarım yaparak bir tık daha fazla masa fotoğrafı paylaşarak çoğunluk kitleyi elde tutmaya bakacağız. Tabi bu sırada azınlık diyebileceğimiz kitleyi de asla göz ardı etmeden yine onların da istediği tarzda paylaşımlar yapmaya devam edeceğiz.

Profilin Güncelliği ve Sürekliliği

Her bir madde çok önemli evet ama bu madde olmadığı zaman gerçekten takipçileri hesabınızda tutmanız gerçekten çok zor. Sizlerin de bildiği üzere takipçiyi elde etmekten daha zor olan şey ise onları hesapta tutmaktır. Her gün bir şeyler paylaşmanızda fayda var.  Hiç bir günü asla boş geçmeyin . Örneğin bugün 2 tane fotoğraf paylaşacaksınız ama yarın için belirsiz paylaşamama ihtimaliniz var diyelim yapacağınız şey bugün 2 tane paylaşım yerine 1 tanesini paylaşıp ertesi güne paylaşım bırakmak . Yani öyle 1 gün atıp 3 gün atmadan olmaz bu iş yürümez 😀 Süreklilik çok önemlidir.

Paylaşım Stoklamak

Şimdi yukarıda da bahsettiğimiz üzere süreklilik çok önemli dedik ama sonuçta insanız hastalanabiliriz, özel durumlar olabilir yani kısacası bazı günler paylaşım yapamayabiliriz. Bu gayet doğal ve normal bu yüzden önceden yapabiliyorken paylaşımları hazırlayıp stoklamak en iyi çözüm olacaktır.

Hikaye Paylaşımı

Mark ağabeyimiz kafayı kırıp instagram hikaye özelliğini getirdikten sonra instagram takipçi kitlesi tarafından büyük bir ilgi gördü ve kullanılmaya başlandı.Bir çoğumuzun kendimi bazen takip ettiğimiz hesapların hikayelerini art arda izlerken buluyoruzdur yani bu yüzden paylaşım yaptığımız kadar hikayeye de önem vermekte fayda var. Örneğin kendinizce paylaşımlarınızı sınıflandırın bu hikayelik bu postluk gibi bu sayede her iki tarafa da içerik sağlamış olacaksınız.

Hikayelerinizi yeni gelen özellikler ile takipçi etkileşimli yapın. Takipçilerinize anketler yapın onlardan soruları cevaplamasını isteyin gibi gibi .

Gelen Yorumları Cevaplamak

Bunu müşteri memnuniyeti gibi düşünebilirsiniz ki bu önemlidir insanlar geri dönüş almak ister ve bu onların hoşuna gider. Tabi ki de size her yoruma yorum ile karşılık verin demiyoruz ama örneğin soru soruyorlar ise mutlaka cevaplamaya çalışın . Takipçilerinize onları önemsediğinizi hissettirin. Bu sayede insanlar etkileşimi görüp sayfayı asla takipten çıkılmayacaklar listelerine alacaklardır emin olabilirsiniz.

Hashtag Kullanımı

Bildiğiniz üzere instagramda bazen bizim bile kaybolduğumuz bir çukur var oda KEŞFET 😀

Paylaşımınızın keşfete çıkması demek bolca yeni takipçi ve etkileşim demek . Bunun için hashtag kullanmakta büyük fayda var tabi kalkıp yerli yersiz hastagler eklemeyin yine sevilen örneğimiz marangozhaldun dan devam edelim 🙂 bir tablo paylaştınız diyelim kalkıp bu paylaşıma #enguzelgoller #komik #eglenceli gibi şeyler eklemeyin bu hem itici durur hemde gereksiz olur.

Örnek bir tablo için yapacağınız hashtagler tablonun ressamı olabilir mesela #dali yapabilirsiniz #manzara #tablo gibi bir paylaşıma çok fazla hashtag iyi olmaz. Az ama öz tek mermi ile kafadan gibi düşünün 🙂 İnstagram takipçi sayısı böyle böyle artar.

Rakip Analizi

Rakip analizi aslında instagram için sizinle aynı kategoriyi paylaşan hesapları incelemektir. Diğer hesapları inceleyin onlardan çalın demiyorum asla emeğe saygınız her daim olsun ki sizin emekleriniz de saygı görsün. Diğer hesaplar neler paylaşmış neler beğenilmiş onları analizleyin sonra kendi özgün içeriğiniz ile sizde paylaşımlar yapın . Fikir edinin görün herkes aynı pencereden bakmaz sonuçta dimi .

Diğer Sayfalar ile Etkileşim

Diğer sayfaların paylaşımlarına yorumlar atın ama paylaşımla ilgili olsun ki insanlar sizi görebilsin ve bunun reklam olduğunu anlamasınlar. Örneğin kategorisi sizin kategoriniz olmayan bir hesap sizin alanla ilgili bir paylaşım yaptı diyelim işte o zaman “bu tarz paylaşımlar için benim hesabıma göz atabilirsiniz” gibi yorumlar oldukça etkili olacaktır. Sizi tavsiyemiz önce yukarıda ki adımları tamamladıktan sonra yani şöyle doygun bir profil hazırladıktan sonra reklam vermeniz . İnsanlar sizin profilinize gelir bir şekilde ama geldikleri zaman hesapta dolaşıp beğenecek bir şeyler bulmalılar ki sizin takip etsinler.

instagram takipçi

Reklam Verme

Yukarıdaki adımları hallettiğinizi var sayarak yani doygun profil oldu diyelim hesapta 60-70 adet gönderi var yani biri girdimi hesaba inceler vakit geçirir durumda . İşte o zaman ya diğer sayfalar ile konuşup karşılıklı reklam anlaşması yapabilirsiniz yada instagram’ın öne çıkar sistemini kullanarak güvendiğiniz postların reklamını yapabilirsiniz. Bu reklam olayı biraz karışık gibi gözükebilir ama aslında basittir. Bu konuda mühim olan önemli şey doğru hedef kitleye reklam yapmaktır. Yani mesela marangozhaldun kalkıp futbol sayfalarına reklam vermez vermemeli ama ev dekorasyon sayfalarına reklam verebilir çünkü marangoz yani ekmek düşer oradan 😀

Çekiliş

Hesap ilerledi iyi bir pozisyonda iyi kötü bir takipçi sayısına ulaşıldı işte o zaman çekiliş yaparak reklam yapılabilir. Çekilişi ilgi çekici bütçenize göre bir hediyeler ile hazırlayın. İnsanlardan çok fazla şey istemeyin ilk etapta yani kalkıpta 5 liralık bir ürün için “7 arkadaşını etiketle şu 15 sayfayı takip et ” fazla abartı durur 😀 ilk etapta küçük çekilişler ile sadece hesabı takip eden ve 1 arkadaşını etiketleyen hak kazanabilir mesela.

Başka sayfalar ile ortak çekilişler yapabilirsiniz.  Başka sayfaların çekilişlerine ürün sağlayabilir ve reklamınızı yaptırabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz instagram takipçi kazanımları ve sayfa yönetimi hakkında sizinde önerileriniz, sorularınız varsa lütfen yorum olarak belirtin .

Güzel bir çalışma ve azim İnstagram takipçi sayınızı istediğiniz seviyeye getirmek mümkün severek ve emek vererek yaptığınız her şeyde başarıya ulaşmak kaçınılmazdır.

Bu tarz konuları teknoloji kategorimizde sürekli olarak yazacağız kontrol etmeyi unutmayın 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Merve Seçkin dedi ki:

  Gerçekten severek takip ettiğim bir siteydiniz. Özellikle sosyal medya üzerinde sizi takip etmeyi seviyordum. Umarım konularınızın devamı gelir sayın Sanalkasif ailesi. Bu arada konu harika olmuş ellerinize sağlık

  1. sanalkasif dedi ki:

   Teşekkürler 🙂

 2. Edayasss dedi ki:

  Bir youtuber adayı olarak ben sayenizde takipçi kazanma konusunda fazlasıyla bilgi sahibi oldum,önerilerinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim…

  1. sanalkasif dedi ki:

   Youtube için de ayrı bir rehber yayınlayacağız yakın bir zamanda beklemede kalın lütfen 🙂

 3. evyemeklerimelahat dedi ki:

  gayet iyi bir konu evde benim gibi ev yemekleri yapan bunu bir is haline getiren instagramda sayfa uzerindende satis yapmak isteyen hanimefendiler icin ogretici bir makale olmus elinize sagilk

  1. sanalkasif dedi ki:

   Evet tam olarak aslında makalemiz bunun üzerine yazıldı . Bildiğiniz üzere instagram artık güzel bir ek gelir oluyor insanlara 🙂

 4. Ecem dedi ki:

  Anlatımınızdaki açıklık, özgünlük ve samimiyet ayrıca verdiğiniz yaratıcı örnekler sayesinde bu sayfadan çıkasım gelmiyor. Günümüzde çok önemli olan bir konuyu daha ele almışsınız. Ellerinize sağlık. Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum.

 5. felankor dedi ki:

  Muhteşem bir sitesiniz gerek yazılım alanında paylaşımlarınız gerekse güncel teknoloji haberlerinden haberdar olduğum bir sitesiniz.

 6. HFD Detaylı Temizlik Merkezi dedi ki:

  3 yıldır açık olan işletmemizde son 1 yıldır yukarıda yazılanlara uygun çalışmalar yaptık doğru yaptıklarımız ve eksiklerimizi görmemiz açısından güzel bir paylaşım olmuş. Eksiklerimizi tamamlayıp yolumuza daha güclü devam edeceğiz, bilgilendirme için teşekkürler