İnternet Siteleri Nasıl Para Kazanıyor ?

22.10.2018
A+
A-
İnternet Siteleri Nasıl Para Kazanıyor ?

Bugün sizlere halk arasında son günlerde çok konuşulan internet siteleri nasıl para kazanıyor sorusunu cevaplayacağız .

Doğru sanılan ama kısmen doğru olan  siteye her tıklandığında para kazanıldığı anlayışıdır .

Eğer sitede aşağıda yazdığımız kazanma yöntemleri yoksa site üzerinden para kazanmak mümkün değildir .

Şöyle bir örnek verelim sizin kendi adınıza bir internet siteniz var ve içerisinde boş sayfanın ortasında sadece isminiz yazıyor.

Günlük 1 milyon kişi de girse para kazanamazsınız. Yani para kazanmak için veya bir internet sitesinin para kazanması için belli başlı yöntemler ve yollar vardır.

Günümüzde youtube Türkiye’nin gelişmesi ile insanlar internet üzerinden nasıl para kazanıldığını az çok anlamaya başladılar en azından mantığını kavradılar.  Gelelim o malum soruya :

İnternet Siteleri Nasıl Para Kazanıyor ?

Tanıtım Yazısı

Bu alanda çok büyük paraların döndüğü bir iş kolu haline geldi . A sitesi b sitesini öven ve özelliklerini tanıtan bir yazıyı paylaşıyor ve o yazının içinden b sitesine giden linkler bulunduruyor bu sayede a sitesinin ziyaretçileri de o yazı aracılığı  ile b sitesine giriş yapmış oluyor. Bu işlemler için a sitesi reklamı verecek olan siteden para alıyor .Yazıyı paylaşan sitenin büyüklüğüne göre bu yazının fiyatı değişiyor .10 liraya da tanıtım yazısı verebilirsiniz 10 bin liraya da . Bunu sadece siteler arası da düşünmemek gerek örneğin x marka yeni bir ürün çıkardı ve bu ürünün tanıtımını tanıtım yazısı şeklinde yaptırabilir . Sitelerde paylaşılan konulara bakınca zaten sponsorlu içerik yani tanıtım yazısı kendini çok belli eder zaten 🙂

Banner Reklam Alanı

Bir çoğumuzun bildiği adeta sokaklarda bulunan billboardlar gibi olan reklam alanları. Bir site örneği vermek gerekirse

internet siteleri nasıl para kazanıyor banner

Oklar ile gösterdiğimiz reklamlar banner reklam olarak geçiyor. Bu reklamlar için siteler reklam verenler ile günlük/haftalık/aylık/yıllık gibi sürüler ile anlaşıyorlar . Burada da reklamın parasını reklamı yapacak olan site ve reklam alanının ne kadar süre ile kiralanacağı belirleniyor. Bunlar site sahipleri ve reklam verenlerin birebir görüşmesi ile yapılan tek tip reklamlardır. Bu alanda ayrıca mükemmel bir pazar var. Bu pazarın içinde site sahipleri ve reklam verenleri buluşturan aracı reklam şirketleri var. Bunlardan en bilindik olanı ve pazar payının çoğuna sahip olan Google Adsense  . Bu tarz sistemlerde şöyle işliyor siz sitenize reklam alanı kodunu yerleştiriyorsunuz google otomatik olarak o alana sürekli farklı reklam gösteriyor. Bu  tarz reklamlarda ise tıklanma oranı ve görüntülenme oranı kazanılacak paranın miktarını belirliyor. Örnek bir google reklamı :

internet siteleri nasıl para kazanıyor google adsense

Ok ile gösterdiğimiz ikonu görüyorsanız bir reklam alanında bilin ki google adsense ait bir reklam alanıdır. Google adsense ile para kazanma konusu başlı başına bir dünya olduğu için ona başka bir konuda yer ayıracağız 🙂

Backlink Çıkışı

Bu yöntem artık pek fazla kullanılmıyor fakat biz yine de bahsedelim istedik.  Her internet sitesinin alt kısmında(footer) farklı şeyler olur mesela bizim footerımızda sosyal medya sayfalarımız- kategorilerimiz – site için önemli sayfalarımız ve Sanalkaşif ©2018 yazımız var . Bazı siteler bu alana başka bir sitenin adını ve linkini ekleyerek google botlarına o siteye referans olduğunu belirtiyor. Bu isim ekleme işi içinde sitenin büyüklüğü ödenecek paranın miktarını belirliyor .

Ürün Satışı

Bu olay her site için geçerli değil daha çok e-ticaret siteleri için geçerli sitede zaten ürün satışı yapılıyor ise para siteden değil ürünlerden kazanılıyordur site aracıdır . Ha ama eğer sitede sanal bir şey satılıyor ise mesela örnek veriyorum sizin bir resim siteniz var ve bazı resimleri paralı göstermek istiyorsunuz işte buda ürün satışına girer . Burada da kazanılan para ürünlerin fiyatları ile doğru orantıda.

Üyelik Satışı

Daha çok forum sitelerinde görebileceğimiz bir olaydır. Bronz/Silver/Gold/Premium gibi gibi bir çok sınıflandırma ile ayrılan üyelik ayrıcalıkları olur ve bunlar paket paket genelinde en ucuzu bronz olup en az yetkiye en az özelliğe sahip olanıdır . İnsanlar sitenizde ayrıcalık sahibi olmak isterse sizden üyelik satın alır veya bir içeriğe erişmek için üyelik alır . Bu durumda da parayı üyeliklerinizin ayrıcalıkları belirler.

Umarız sizlere internet siteleri nasıl para kazanıyor iyice anlatmış olduk bu konu hakkında teknoloji ilerledikçe insanlar yeni şeyler buldukça daha bir çok kazanç kapısı açılacaktır.

 

Bir diğer  Popüler ve Ücretsiz İnternet Tarayıcıları  konumuzu okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. hamdi epson dedi ki:

  Site büyüklüğü nasıl ölçülüyor peki ?

  1. sanalkasif dedi ki:

   En kısa sürede bununla ilgili bir konu paylaşacağız

 2. abdulğadir dedi ki:

  Tam olarak bir siteden ortalama kaç para kazanmak mümkün