İSTANBUL TEKNOFEST’te MİLLİ UÇAĞIMIZ TÜRKKUŞU TANITILDI

22.09.2018
A+
A-
İSTANBUL TEKNOFEST’te MİLLİ UÇAĞIMIZ TÜRKKUŞU TANITILDI

Ülkemizin son dönemlerdeki hız kazanan sanayi alanı olan uçak sanayine güzel gelişmeler yaşanıyor. İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde THK, hafif spor uçak alanında sınıfının en iyisi olarak gösterilen TÜRKKUŞU  T19-A’yı tanıttı.İstanbul’da yeni açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilen gösterilerde TÜRKKUŞU teknik ve mekanik yapısının yanında görünüşüyle de  gözleri büyüledi.

TÜRKKUŞU

 

Türk Hava Kurumu (THK), hafif spor uçak alanında sınıfının en iyisi olarak gösterilen Türkkuşu T19-A ile Türkiye’de ve Uluslararası piyasada söz sahibi olmayı hedefliyor.

THK, İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Teknoloji ve Uzay Festivali’nde ürünlerini tanıtıyor. Kurumun standında en dikkat çeken uçak iste T19-A oldu.

THK üst yöneticisi Bekir Hocaoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, sportif amatör havacılık için bütün dünyada kullanılacak bir uçak ürettiklerini söyledi. Bekir Hocaoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

‘’Uçak, kendi sınıfında dünyada en iyi durumda. Menzili bin 500 kilometre, hızı saatte 340 kilometreye ulaşıyor, 100 kilometrede 8,1 litre yakıt tüketiyor. İniş takımları katlanabiliyor, bu da hızını artırıyor. Benzer uçaklardan dünyada üreten 16 firma var. Bunlar içerisinde en iyi durumda olan bizim uçağımız. Uçağın, iniş kalkışı için 120 metrelik bir piste ihtiyacı var. Bu pistlerin geliştirilmesiyle uçağa talep de artacak. Kurum olarak, 5 yıllık bir ihtiyaç planlaması yaptık, Türkiye’de 2 bin civarında bir uçağa ihtiyaç olacağını düşünüyoruz.’’

Amatör sportif havacılığın temelini oluşturan bu uçaklara Türkiye’de de ihtiyaç olduğunu belirten Hocaoğlu, bu ihtiyaçtan yola çıkarak 2013’te motor hariç her şeyi kuruma ait uçak geliştirdiklerini ve 2016 yılında Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’ndan sertifikalandırdıklarını anlattı.

 

türkkuşu1

 

Fiyatı 750-800 Bin Lira

Bekir Hocaoğlu, projeye başlarken “Türkiye’de bir uçak üretebiliriz” mesajı vermeye gayret ettiklerini, bunu da başardıklarını ifade ederek, “Bu uçak çok kolay bir işlemle insansız hava aracına dönüştürülebilir. ASELSAN’ın ürettiği ekipmanın test edilmesine yönelik çalışmalarımız var. Keşif, gözetleme, ilaçlama gibi çok değişik alanlarda bu uçaktan yararlanmak mümkün.” diye konuştu.

Uçağı Ankara Etimesgut’ta çok modern bir tesiste ürettiklerini belirten Hocaoğlu, “Şu andaki kapasitemiz yıllık 20 uçak üretimini kapsıyor. Bunu kolaylıkla artırabiliriz. Uçağın 4 kişilik versiyonuna ilişkin çalışmalarımız var. Bu tür talepleri de mühendis kadromuzla kolaylıkla karşılayabiliriz.” dedi.

Hocaoğlu, uçağın satış fiyatını 750-800 bin lira olarak belirlediklerini bildirdi.

Yerli ve Milli uçağımızda katkısı olan tüm mühendislerimizi, sanayicilerimizi ve kurumlarımızı kutluyoruz. Ülkemizde ve Uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek ve Ülkemizin ismini gururla duyuracak başka projelerin gelmesini dört gözle bekliyoruz. Bu tarz etkinliklerin sayısının artmasını, Uluslararası camiaya Yerli ve Milli sanayi üretimi araçlarımızın tanıtılmasını umuyoruz.

türk-kuşu

turkkuşu2

Kaynak: https://www.haberturk.com

 

Uçaklar ilginizi çekmiyor ise ya da 4 teker olsun benim olsun diyorsanız 2018 yılının en iyi SUV aracını sizler için anlattık.İşte karşınızda  Alfa Romeo Stelvio  Quadrifoglio ( okumak için tıklayın ).

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.