İSTEDİKLERİNİZİ YAPTIRIN, İNSANLARI İKNA ETME TAKTİKLERİ

İSTEDİKLERİNİZİ YAPTIRIN, İNSANLARI İKNA ETME TAKTİKLERİ

Hayatımızın bir çoğu insanlardan bir şeyler istemekle geçer. İsteklerimiz bazı zamanlarda olumsuz karşılık bulabilir. Bu durumlarda istediklerinizi kabul ettirmenin belirli teknikleri var. Bu teknikler ile çoğu zaman olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu teknikleri inceleyelim:

İkna etmek istediğiniz kişinin yorgun anını kollayın. Çünkü, insanlar yorgunken bir şeyleri kabul etmeye daha yatkınlardır. Bu nedenle de işten gelen yorgun birine isteklerini belirtmek ve kabul ettirmek daha kolaydır.

Diğer bir önemli ayrıntı da o kişiye taklit etmektir. Tabi ki de bunu fark ettirmeden yapmak en doğrusudur. İnsanlar kendilerine benzeyen insanları daha yakın görürler ve bu durumda da ikna olmaya daha yatkın olurlar.

Konuyu uzatmadan açıklayın. Karşı tarafla istişare halinde olun ve isteğinizi belirtin. Eğer konuyu uzatırsanız bu durum karşı tarafta olumsuz bir sonuç doğurabilir ve bu uzun konuşma esnasında çok düşünme eylemi gerçekleştirip size “hayır” cevabını da verebilir.

Karşı tarafı gaza getirmek de oldukça etkilidir. Karşı tarafın gaza gelerek kendini yetkili hissetmesini sağlayın ve istediğiniz şeyi yapabileceğini hissettirin. Bu da birini ikna etmek için önemli bir detaydır.

İstediğiniz şeyi belirtirken istediğiniz şeyin sonucunda ne olabileceğini olumlu ya da olumuz özelliklerini söyleyin ki sizin olaylara pembe bir pencereden baktığınızı zannetmesin. Gerçekçi baktığınızı ve sonuçlar ne olursa olsun katlanacağınızı buna cesaret ettiğinizi ve kendinize güvendiğinizi gösterin.

Abartılı konuşmalardan kaçınız. Abartılı konuştuğunuz belli olursa karşınızdaki kişi size güvenmez ve kimse güvenmediği kişilerin isteklerini kabul etmez. Abartıyorsanız da mümkün olduğunca belli etmemeyi tercih edin.

İstediklerinizi belirtirken ısrarcı olmayı tercih edin. Bu konuda ısrarcı olun ki sizin ne kadar istekli olduğunuz karşı taraftan gözüksün. Böylelikle kabul edilme olasılığı artar.

İstediğiniz şeyin bir fırsat olduğunu düşündürün. İsteğinizin size özel bir fırsat olduğunu düşündürün. Bu isteğin hayatınızdaki öneminden ve yerinden samimi bir şekilde bahsedin.

Karşı taraf yorum belirtirken onu anladığınızı belli edin fakat çoğunluk siz konuşun yine de uzun konuşmalar da yapmamaya çalışmalısınız.

Eğer bu taktikleri denerseniz isteklerinize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Umarım her şey dilediğiniz gibi olur…

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.