Java Programlama Nedir ? Java ile Basit Bir Uygulama: Sayıyı Tahmin Et !

20.09.2018
A+
A-
Java Programlama Nedir ? Java ile Basit Bir Uygulama: Sayıyı Tahmin Et !

Merhabalar yeni bir yazımızla karşınızdayız. Yazılıma ilgisi bulunan ve programlamaya yeni başlayanlar için her dilde basit programlar yapmaya ve sizlere anlatmaya devam ediyoruz. Her dil için giriş adımı sayılabilecek programlar vererek sizlere programlama dili ile ilgili bir kaç fikir kazandırmak istiyoruz. Bu yazımızda Java dilinde bir program hazırladık. Öncelikle java dili ile ilgili ilk yazımız olduğu için java programlama dili hakkında biraz bilgi vermekte fayda var.

JAVA NEDİR ?

 

 

java

 

Java Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından 1996 yılında geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, platformdan bağımsız, yüksek performanslı, çok işlevli, yüksek seviye,adım adım işletilen (interpreted) bir dildir. Javanesne yönelimli yapısal bir programlama dilidir. Yani insanların yapmak istediği şeyleri bilgisayara aktarmak istedikleri araçlardan biridir, bir dildir.  Bu dilde yazılan bilgiler daha sonra program haline dönüşerek  daha öncesinde tanımlamış olduğumuz şeyleri yapacak şekilde çalışır.Java, yapısal bir programlama dili olduğu için diğer yapısal programlama dillerinin taşıdığı tüm özellikleri taşır. (Fonksiyonlar, döngüler, koşullu ifadeler ..) Ayrıca nesne yönelimli programlamanın (OOP) da önde gelen isimlerindendir.

 

Java hakkında kısaca bilgi verdikten sonra programımızı anlatmaya başlayalım 🙂

 

Programımızın mantığı aslında çok basit bir mantık. Java programımız bir çok dilde olduğu gibi hazır sınıflar ve fonksiyonlar içeriyor. Bu uygulamamızda program 0 ile 100 arasında random bir sayı üretecek . Bu sayı programın kullanıcısı tarafından bilinmeyen bir sayı olacak. Uygulama kullanıcıdan devamlı yeni sayılar isteyecek ve girilen sayıya göre “arttırın” ya da “azaltın” uyarısı verecek. Ta ki sayıyı bulana kadar. Sıcak soğuk oyunu gibi diyebiliriz 🙂

Program 0 ile 100 arasındaki random sayıyı  Math.random() fonksiyonu ile alacak. Programda kullanıcıdan sayı alabilmek için ise “Scanner” sınıfı programa eklenerek kullanılacak ( import edilecek) . “tahmin” isimli değişkeni kullanarak kullanıcıdan  alınan sayı tutulur.Ve bir while döngüsü ile programın tuttuğu sayı ile kullanıcıdan alınan sayı karşılaştırılır.Sayı ile tahmin aynı olmadığı sürece döngü devam edecek. Aşağıda programın ekran çıktısını görebilirsiniz.

 

java-sayi-tahmin

 

Şimdi de programımızın kodlarını inceleyelim. Daha rahat anlaşılabilir bir kodlama olması adına yorum satırları ekledik. Programı yazarak çalışırsanız daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

 

<pre>package sayiTahmin;
import java.util.Scanner;
public class sayiTahmin {


  public static void main(String args[]){
    int sayi = (int)(Math.random() * 101); // Program 0 ile 100 arasında rastgele bir sayı ele alır.

    Scanner input = new Scanner(System.in); // Scanner sınıfı ile kullanıcıdan sayı alacağız.

    int tahmin = -1; // Tahmin değişkeni ile kullanıcının verdiği sayıyı tuttuk. -1 olmasının nedeni 0 ile 100 arasında olmaması için.

    while(sayi != tahmin){ // sayı tahmine eşit olmadığı sürece true dönecek ve bu işlem tekrarlanacak . Sayı işleme eşit olduğunda false dönecek ve döngüye girmiyecek

      System.out.print("Tahmin ettiğiniz sayıyı giriniz: ");

      tahmin = input.nextInt(); // Sayı kullanıcıdan alınır

      if(tahmin == sayi){
        System.out.println("Doğru Tahmin");

      }else if(tahmin > sayi){
        System.out.println("Tahmininizi Azaltın");

      }else{
        System.out.println("Tahmininizi Arttırın");

      }
    }


  }
}

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.