Kanser Riskini Azaltan Yiyecekler

27.06.2019
A+
A-
Kanser Riskini Azaltan Yiyecekler

Yedikleriniz, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar geliştirme riskiniz de dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönünü büyük ölçüde etkileyebilir. Özellikle kanser gelişiminin, yediklerinize dikkat ettiğinizde ağır şekilde etkilendiği gösterilmiştir. Çoğu gıda, kanserin büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek faydalı bileşikler içerir. Bazı yiyeceklerin daha fazla alınmasının, hastalık riskinin düşük olması ile doğrudan ilişkili olabileceğini gösteren birkaç bilimsel çalışma da vardır. Bizler de bu makalemizde sizler için yararlı olabileceğini düşündüğümüz kanser ile savaşan yiyecekler ve onlar hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

 

1.Brokoli

Brokoli filizinde bulunan sülforafan isimli doğal bileşik, kanser hücrelerinin yanı sıra kanser kök hücrelerini öldürmektedir. Ayrıca hava kirliliği, sigara içilmesi, hepatit hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi durumlarda insanlarda ciddi yararı olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle üzerinde en çok durulan antikanser doğal ürünler arasında gelmektedir.

kanser-sanalkasif

2.Pancar ve Siyah Havuç

Antosiyanin adlı mor pigmentler sayesinde oldukça etkili bir antioksidan işlevi gören siyah havucun birçok kanser hücresini baskılıyor, üremesini engelliyor ve bağışıklık güçlendiriyor. Kırmızı pancar çok önemli kanser önleyici antioksidanlar olan betanin ve vulgaxanthin içermekte. Ancak pancar uzun süre kaynatıldığı zaman bunların etkinliği büyük oranda azalmaktadır. Bu yüzden pancar ve havucu birer tane sıkıp içseniz o günkü kanser korumanızı yapmış olursunuz.

kanser-sanalkasif

3.Fasulye

Fasulye yapısında bulunan maddeler, engelleyicileri sayesinde kanser hücrelerinin yayılmasını önlediğinden bir antikanser gıdasıdır. Bu konuda çeşitli ülkelerde birçok çalışma yapılmıştır. Son yıllarda kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, fasulye tüketiminin fazla olduğu Portekiz, İspanya gibi ülkelerde diğer ülkelere nazaran meme kanseri riskinin yüzde 50 daha düşük olduğu görülmüştür.

4.Meyveler

Meyve ve sebzeler sağlıklı bir diyetin önemli bir kısmını oluşturmakta, ağız ve boğaz kanseri gibi bazı kanser türleri risklerini etkilemektedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini ve folat gibi çok önemli besin öğeleri için iyi bir kaynaktır ve ayrıca muhteşem bir lif kaynağıdır. Özellikle üzüm, avakado, ananas, yaban mersini gibi meyveler tüketilmelidir.

5.Tarçın

Tarçın, kan şekeri azaltma ve iltihabı hafifletme kabiliyeti dahil olmak üzere sağlık yararları ile tanınır. Ek olarak, bazı araştırmacılar tarçının kanser hücrelerinin yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceğini buldu. Bir test çalışmasında tarçın ekstraktının kanser hücrelerinin yayılımını azalttığını ve ölümlerini indükleyebildiğini gördüler. Başka bir test çalışmasında ise, tarçın esansiyel yağının baş ve boyun kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve ayrıca tümör boyutunu önemli ölçüde azalttığını gösterdi.kanser-sanalkasif

6.Kuruyemiş

Bağırsak kanseri hastaları arasında yapılan araştırmaya göre badem, fıstık, ceviz gibi kuruyemiş yiyen hastaların ölüm riski yarı yarıya azaldı. ABD’li bilim adamlarının yaptığı son araştırmaya göre günde 28 gram fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kabuklu kuruyemiş tüketmek kanser riskini yüzde 11, kalp krizi riskini ise yüzde 30 azaltıyor. Boston’daki Dana-Faber Kanser Enstitüsü’nden Dr. Charles Fuchs’un yürüttüğü araştırmada kabuklu kuruyemiş tüketenlerin daha zayıf, sigara içmeye daha az meyilli ve spora daha yetkin oldukları ortaya çıktı. Kabuklu kuruyemişlerin, içerdiği doymamış yağ asitleri, vitamin, mineral ve diğer besin değeri yüksek yapı maddeleri sayesinde kolesterolü ve iltihaplanmayı engellediği biliniyor.

7.Zeytinyağı

Kansere karşı koruyucu olarak beslenmemizin bir parçası haline getirilmeli; ayrıca oluşan kanserlerin tedavisinde destekleyici olarak  tüketilmelidir. Günümüzün en önemli hastalığı olan kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları, Alzheimer gibi pek çok hastalığı önlemenin yolu Akdeniz tipi beslenme ve zeytinyağı tüketiminden geçmektedir.

8.Domates

Domatesin içerisinde bulunan ve insan vücudunun üretemediği Likopen isimli pigment, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi bir çok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur. Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar.

9.Sarımsak

Sarımsak kanserle ölüm oranını önemli ölçüde azaltır. Ancak sarımsağın soyulur soyulmaz pişirilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü faydalı tüm içeriği öldürülmüş olur. Kültür mantarları da satın alınırken temizlenmiş olmamalıdır. Bu tür besinleri yıkamada kullanılan maddelerin içinde kanserojen maddeler bulunabileceğinden, dikkatli olunmalıdır. Haftada iki kez mantar tüketilebilir. Mantarın lösemi, beyin tümörü ve kolon kanserine karşı koruyuculuğu vardır.

10.Zerdeçal

Diğer adı ile “Curcumin” pek çok kanser araştırmasında kullanılmış. Bu araştırmalara göre curcumin, lösemi, lenfoma, akciğer, prostat, karaciğer, pankreas, kolon ve mide kanserlerini önlemede ve tedavisinde önemli rol oynuyor.

kanser-sanalkasif

 

 

Bugün sizler için kanser ile tedavi sırasında ve kanseri önleme amacı ile tüketilmesi gereken muazzam besinlerden bahsettik. Bu besinler tam bir şifa kaynağı ! Umuyoruz ki sağlıklı günler sizlerle olur. Sağlık ile ilgili makaleleri okumayı seviyor iseniz bir diğer konumuz olan Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ‘ a buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz 🙂

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.