Letgo Nedir ? Detaylı İnceleme 2020

A+
A-
Letgo Nedir ? Detaylı İnceleme 2020

Letgo 2015 yılında Alec Oxenford tarafından kurulmuş bir alışveriş – takas projesidir.

İnternet sitesi ve mobil platformlar ile kullanıcıların birbirleri ile alışveriş yapmasını hedefleyen bu proje ülkemizde de oldukça ilgi görmektedir.

Kısa ve açıklayıcı bir tabir ile letgo online 2. el pazarıdır diyebiliriz.

Meraklısına  :

Google play store üzerinde 50 milyon indirmeyi geçmiş ve  1.386.568 oy ile 4.5 yıldız olarak yayına devam etmektedir.

App store üzerinde ise 282,4 Bin oy ile 4.5 yıldız olarak yayındadır.

 

Letgo nasıl kullanılır ?

Letgoyu dilerseniz internet sitesi üzerinden dilerseniz de akıllı mobil cihazınızdan kullanabilirsiniz.

Kayıt için facebook veya google hesaplarınızı kullanabilir dilerseniz de mail yoluyla da kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olup giriş yaptıktan sonra bizi şöyle bir ekran karşılayacak

letgo anasayfa

Burası uygulamanın ana sayfası diyebiliriz burada konumumuza göre rastgele ilanlar gözükür .

Bunun yanı sıra üst tarafta bulunan “letgo’da ara” nın yanında ki ikon filtreleme ayarlarına gider.

Filtreleme Örnek Görüntüsü :

letgo filtre

Fiyata – Konuma – Kategoriye – İlan tarihine göre filtreleme yaparak aradığımız ürüne daha hızlı ulaşabiliriz.

Bildirimler sayfasının Görüntüsü :

letgo bildirimler

Geçen haftalarda ofisimizde bulunan akvaryumu letgo üzerinden satmıştık 🙂

Bildirim panelinde ilanınızla ilgili bildirimler veya sizin favoriye aldınız ilanlar ile ilgili gelişmeleri bulabiliyorsunuz.

Sohbet sayfasının ekran görüntüsü :

letgo mesajlar

Mesajların altında yazan Satıldı ibaresi ürünü sattığımız için gözüküyor.(Tek bir kişiye tek ürün satıldı normalde)

Buradan insanların size ürününüz üzerinden attığı mesajları görebiliyorsunuz. Mesaj karmaşası olmaması için hangi ürün için mesaj atıldıysa o ürün ile mesaj bloku gözüküyor .

Bu kısımda biri size mesaj attığı zaman kişinin profil analizini de şöyle görebiliyorsunuz(bu sayede satışı yapacağınız kişiye güvenme konusunda size yardımcı oluyor.)

letgo sohbet

Size yazan kişinin hangi doğrulama yöntemlerini tamamladığını , ne kadar süredir üye olduğunu ve konumunu görebiliyorsunuz.

Ayrıca sağ üstte bulunan 3 nokta ikonu ile , sohbeti silebilir – kullanıcıyı şikayet edebilir – kullanıcıyı engelleyebilirsiniz.

Mesajlaşma kısmında dilerseniz letgonun sizin için tanımladığı kalıp cümleleri kullanabilir ve ya kendi cümlelerinizi yazabilirsiniz.

letgo ilanlarım

Yukarıda gördüğünüz ilanları sekmesinde ise – Favoriye aldınız ilanları ki lafı gelmişken bir ilanı favorilere eklemek demek o ilanı takibe almak anlamına geliyor. İlan satıldığında , kaldırıldığında veya parasında bir değişiklik olduğunda size ayrıca bildirim geliyor(unutmayın ki siz favoriye alınca satıcıya da bu bildirim gidiyor)

Satıyor sekmesi hali hazırda satışını yaptığınız ürün veya ürünleri görebileceğiniz bir yer.

Süresi dolmuş’ta ise satışını yapamadan süresi dolan ilanlarınızı görebiliyorsunuz.

Satıldı kısmında ise eskiye dönük sattığınız ürünlerinizi görebiliyorsunuz.

Genel olarak yüzeysel bahsetmiş olduğumuz letgo hesap doğrulama işlemlerine de değinelim :

letgo puan sayfası

Yukarıda gördüğünüz adımları tamamladığınız zaman yanlarında belirtilen puanları kazanıyorsunuz bu puanlar 50 ye ulaştığı zaman gümüş rozet alıyorsunuz.

Peki ne işe yarıyor bu letgoda ki gümüş (mavi renkli) rozet :

Bu rozeti aldığınız zaman profil resminizin yanına ekleniyor ve hem diğer alıcılar hemde satıcılar için güven teşkil ediyor.

Letgo güvenilir mi ?

Bu sorunun cevabı aslında evet ama letgo’nun sadece bir aracı olduğunu ve asıl güvenilirliğinin sorgulanması gerekenlerin bağımsız satıcılar olduğunu bilmekte fayda var.

Akıllı telefonu olan herkes letgo kullanabildiği için ne yazık ki bir şeyler alırken veya satarken karşımızdaki kişiye çok dikkat etmeliyiz .

Letgo konuşmaları olabildiğince kendi üzerinden yapılmasını istiyor .

Satış yapacağınız kullanıcın doğrulamalarına çok dikkat edin özellikle telefon onayı kritik kriterlerden biri olmalı sizin için .

Kişinin daha önce yaptığı işlemlerden aldığı yıldızlar ve yorumlarda çok önemli bu sayede o kişiyle daha önce iş yapmış insanların geri dönüşleri size yol gösterecektir.

Letgo diyor ki ürünü gördükten sonra parayı elden al elden ver . Yani daha ortada ürün yokken kesinlikle havale/eft veya başka bir şey yapmayın.

Sonuçta resmi bir alışveriş kurumundan bir şeyler almıyorsunuz bağımsız kişilerden alıyorsunuz. Dolandırıcılık ihtimaline karşı asla ve asla önce parayı vermeyin.

Letgo ücretli mi  ?

Letgo indirmesi ve kullanması ücretsiz bir uygulamadır.

Dilerseniz ekstra aylık belli bir ücrete doping moduna geçebiliyorsunuz.Bu modu almak zorunda değilsiniz almadan da alış veriş yapabilirsiniz ki biz öyle yaptık.

Peki bu modu kimler alıyor diyecek olursanız . Bildiğiniz üzere letgo üzerinden’de satış yapan mağazalar butikler var yani birden fazla ürün satışı yapan  satıcılar için gayet ideal alınması gereken bir olay diyebiliriz.

Ayrıca ilanınız daha fazla kişiye yayılsın diye ilanı öne çıkarma işlemi var belli bir süre belli bir paraya (şuan miktarları tam olarak yazmıyoruz çünkü değişkenlik gösterirse yanlış bilgi vermiş olmayalım)

Eğer letgo üzerinden bu işi meslek haline getirip ticaret yapacaksanız ücretli ekstraları almanızı öneririz ama eğer sadece elden bir kaç parça çıkartayım diye düşünüyorsanız almanıza hiç gerek yok.

Letgo ‘dan teknolojik ürün alınır mı ?

Evet alınır fakat ürünün çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmek çok önemli bu yüzden  alışverişi prizi kullanabileceğiniz internet gereken durumlar için internet bulabileceğiniz bir yerde gerçekleştirmeniz de fayda var. Ürünü parasını verip satıcı gitmeden iyice kontrol etmelisiniz hatta aklınıza yatmayan yerleri de mutlaka sormalısınız. Ürünü kontrol etmeden alırsanız daha sonra siz kullanmaya başladığınız zaman ortaya çıkacak problemler için çok geç kalmış olabilirsiniz. Satıcıya “Ben sağlam sattım kendi bozmuş.” cümlesini kurdurmamak için daha en başında alırken olabildiğince kritik noktaları kontrol etmekte her zaman fayda var. Ürünü kontrol etmekten asla çekinmeyin aklınıza takılanı sorun mutlaka.

Letgo ‘dan ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle ilk işiniz daima satıcının profilini ve geçmiş işlemlerden aldığı geri bildirimleri kontrol etmek olsun. Daha sonra ürünün fotoğraflarını dikkatlice inceleyin. Hazır resim kullanılan ürünlerden uzak durmakta fayda var yani örneğin iphone 6 satan biri internet herkesin bulabileceği şekilde standart bir iphone 6 resmi koyduysa şüpheci yaklaşmakta fayda var. Ürünün fotoğraflarının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız da satıcıya bunu belirterek daha fazla fotoğraf isteyin.

Bir diğer husus ürünün açıklaması eğer açıklama yetersiz ve ya resimde görüneni yansıtmıyorsa şüpheyle yaklaşarak satıcıdan açıklamanın sizce eksik olan yerlerini doldurmasını isteyin .

En önemli nokta fiyat arkadaşlar alacağınız ürünün mutlaka diğer satıcılardan emsallerine ve fiyatlarına bakın ürünün ortalama fiyatı 450 lira bandında iken adam bunu 100 liradan satıyorsa bir gariplik olabilir  dikkatli olmakta fayda var.

Mutlaka ve mutlaka satıcı ile letgo üzerinden iletişime geçin . Aklınıza takılan soruları cevaplamasını isteyin.

“Pazarlık sünnettir.” bunu da unutmayın 🙂

Letgo ‘da iyi satış nasıl yapılır ?

Arkadaşlar satacağınız ürünün öncelikle net bir kamera ile bol bol fotoğrafını çekmelisiniz(Siz eğer o ürünü alacak olsaydınız hangi kısımlarını görmek isterdiniz bunu göz önünde bulundurarak fotoğraflar çekin). Herhangi karışıklığa yol açmamak için satacağınız ürünün yanında başka şeyler yokken fotoğraflayın yoksa daha sonra bu dahil buda var mı gibi sorulara maruz kalırsınız.

Ürünün en can alıcı kritik özelliklerini mutlaka açıklamaya ekleyin. Açıklamanız net ve tek anlamlı olsun yani cümleleriniz başka yerlere çekilmeyecek şekilde olsun.

Ürünü koyacağınız kategoriyi mutlaka doğru seçin. Ürünün fiyatını pazarlık payı yapacak şekilde belirleyin örneğin siz zaten 250 liraya satmak istiyorsanız ürüne 275 lira yazın.  Alıcıyı memnun etmek için de bunu lehinize kullanarak “25 lira almayayım düz 250 olsun” diyebilin 🙂

Ürünü yayınladıktan sonra sosyal medya kanallarında paylaşabilir ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ürünü yayına koyduğunuz andan itibaren gerekli gereksiz herkes yazacaktır ama unutmayın kimin alacağını bilemezsiniz o yüzden herkesle sıkılmadan ciddi bir şekilde konuşun .

Siz bir alıcı olsaydınız satıcının size nasıl yaklaşmasını isterdiniz bunu düşünüp potansiyel müşterilerinize öyle davranın. Empati her şey’i çözer unutmayın .

 

Evet arkadaşlar konumuzun sonuna geldi merak ettiğiniz, eklememizi istediğiniz veya letgo ile ilgili tecrübelerinizi lütfen bize yorumlarda belirtin.

Bu tarz rehberleri sitemizin mobil kategorisinde sizler için yayınlıyor olacağız 🙂

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.