Oyuncu veya programcılara tavsiyeler : Senin için uygun klavye hangisi ?

Oyuncu veya programcılara tavsiyeler : Senin için uygun klavye hangisi ?

Konu başlığından etkilenip okumaya geldiyseniz çok doğru yerdesiniz. Günlük hayatınızın çoğu zamanını bilgisayar başında geçirenlerden iseniz sizin için harika önerilerimiz olacak. Sizlere bugün klavyenizi nasıl seçmeniz gerektiği ile ilgili tavsiyeler verip, bir kaç klavye modeli önerisinde bulunacağım. Bildiğiniz gibi bir kaç adet klavye çeşidimiz vardır. Normal kullanıcılar, programcılar ya da oyuncu arkadaşlar için muazzam tasarımlara sahip klavyeler mevcut. Ayrıca klavyenin ergonomik olması, mekanik yani işlevselliğin ve komut iletiminin fazla olması ya da parmaklara göre tuş boyutunun büyüklüğü belirli başlı kıstaslar arasındadır. Şimdi sizler için klavye çeşitlerinden birazcık bahsedelim.

 

TEMEL KLAVYE ÇEŞİTLERİ

Normal Klavyeler:  Ofiste, iş yerlerinde veya evlerde genel olarak kullanılan modeldir ve klavyelerin üzerinde harfler, rakamlar ve her klavyede bulunan fonksiyon tuşlarına sahiptir. Basit ve kolay kullanıma müsait bir yapıya sahiptirler.

 

Multi Medya Klavye : Yukarıda açıklamasını yaptığımız normal klavyelerin biraz daha gelişmiş halidir. Üzerinde ek olarak medya tuşları ilave edilmiştir. Medyayı açma ve kapatma , ses açma veya kapatma, tarayıcı kontrol tuşları gibi eklentiler mevcuttur.

 

Optimum Klavye : Üzerinde bulunan her tuşun işlevi kolaylıkla değişebilir. Genellikle oyun kullanıcıları tarafından tercih edilir.Yani bizim bahsetmiş olduğumuz mekanik klavyeler de diyebiliriz.

 

Genel olarak klavye çeşitlerinden bahsettiğimize göre şimdi biraz daha detaya inerek konu başlığımızın içeriğine gelelim. Yani programcılar ya da yazılımcılar için ayrıca oyun sever arkadaşlarımız için hangi klavyelerin tercih edilebileceğine bakalım.

 

Programcılar için Klavye Seçimi

Programcılar için klavyeler silahları gibidir. Bir programcının performansı büyük ölçüde klavyeye bağlıdır. Ve bir programcının programlama sırasında en iyi deneyimi sağlamak için güvenilir ve kaliteli bir klavyeye ihtiyaç duymasının nedeni budur. Programcıların gözleri çoğu zaman parmaklarıyla yazarken ekranlara bakar, bu yüzden parmakları işleriyle doğrudan temas halindedir. Bir programcının ihtiyaçlarına uygun bir klavye bulması gerekir. Şüphesiz iyi bir klavye, bir programcı için en iyi deneyimi sağlayacaktır, bu nedenle performanslarını artıracaktır. Öte yandan, korkunç bir klavye, bir programcı için işleri zorlaştıracak, sinir bozucu, rahatsız edici, dayanılmaz hale getirecek ve performans kalitesini kesinlikle düşürecektir.

İhtiyacınıza uygun mükemmel klavyeyi bulmak kolay bir iş değildir, bu yüzden programlama için sizlere klavye önerilerinde bulunacağız ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz.

Programcılar için dikkat edilmesi gerekenler…

 • Klavyenizi parmaklarınızın boyutuna göre seçiniz. Genelde klasik klavyeler de boyut sabittir. Ancak yeni nesil klavye yapılarında ok tuşları veya numerik tuşların yerleri değişik ve kullanıma uygunsuz olabiliyor.
 • Ses. Klavyeniz için geceleri ya da kalabalık ortamlarda çalışabilecek özellikte olsun derseniz ses birazcık rahatsız edici olabilir. Genellikle mekanik klavyeler çok sesli olurken günlük kullanıcılar ve programcılar için daha soft tasarımlar tavsiye edilebilir.
 • Taşınabilirlik. Gerçekten önemli maddelerden birisi. Özellikle eğer dizüstü bilgisayar(Laptop) kullanıcısı iseniz taşınabilir minimal bir klavyeyi çantanıza rahatlıkla sığdırabilirsiniz.
 • Kablosuz klavyeler. Kablosuz klavyeler bir üst madde olan taşınabilirliği rahatlıkla destekleyici bir yapıda ancak, klavyenizin pili sizi yarıda bırakabilir dikkatli olun.
 • Medya tuşları. “Kahvemi yapar kodumu yazarım ama müzik olmadan asla olmaz” diyenlerden iseniz medya tuşları sizin için önemli bir ayrıcalık olacaktır.

Programcılar için önerebileceğimiz klavyeler…

 • Filco Ninja Majestouch 2

klavye1

Ülkemizde satışına henüz rastlamadığım, ancak  amazon.com aracılığı ile edinebileceğiniz bir klavyedir. Özellikle tasarımı ile çok fazla dikkat çekici bir klavyedir. Programcılar iyi bilirler ki klavyenin üzerindeki yazılar bir süre sonra aşınarak silinebilir. Bu klavyenin tasarımcıları da programcıların zaten klavyeye pek bakmadığını düşünmüş olacaklar ki, harf ve simgeleri tuşların alt kısmına yazmışlar. Uzun ömürlü ve başarılı tasarımı olan değişik bir klavye diyebiliriz.

 

 • CM Fırtına QuickFire Rapid

klavye2

Bu klavyemiz ise üzerindeki baskıların lazer işlemesi sayesinde yapıldığı bir klavyedir. Basit sade ve biraz daha ucuz bir klavyedir.Dünya çapında bir klavye olup programcılar tarafından genelde tercih edilen bir tercihtir. Microsoft ve IBM gibi şirketler anlaşmalı olarak bu klavyeyi kullanmaktadır.

 

Programlama ile uğraşan arkadaşlarımız için klavyelerden bahsettiğimize göre şimdi de gamer arkadaşlar için klavyeleri inceleyelim.

 

Oyuncular için dikkat edilmesi gerekenler…

 • Pratik olarak toz ve dökülmeye karşı korumalı olarak tasarlanmış olan klavyeler seçilmelidir . Klavyemizin kirli olmasını istemeyiz.
 • Güçlü RGB(renkli) arka aydınlatmasının olması da oyuncular için tercihlerde etkili olan bir ayrıntıdır. Renkli klavyeler hem göze hoş bir görüntü olarak yansır hem de tuşların kolayca seçilmesini sağlar.
 • Ses ve gürültü. Oyuncular diğer kullanıcılara göre biraz daha haşin ve sertçe klavye kullandıkları için ses problemi fazla olabilir. Mekanik klavyeler yapısal olarak ses yapmaya daha da müsaittir ancak bazı marka ve modeller bu konuyu engellemek için yeni tasarımlara sahip.
 • Malzeme kalitesi. Yapım sırasında kullanılan plastiğin kalitesi iyi olmalıdır. Çok çabuk kırılabilen ya da yaylarından fırlayabilen tuş takımları görülebilen durumlardan. Dikkatli seçim yapılmalı.
 • Kablo kalitesi. Kablo kalitesi ne kadar iyi olursa ve kırılmaya karşı ne kadar dayanıklı olursa o kadar verim alınır. Çünkü kırılan kablo çalışsa bile doğru iletim yapmayabilir. Oyuncu performansını doğrudan etkileyecektir.
 • USB giriş hızı. Klavye komutlarının hızlıca iletilmesi için klavye girişi yüksek değerlerde hıza sahip olmalıdır.
 • Bilek desteği. Ergonomi konusunda size zorluk çıkarmayacak bir klavye için bilek desteğinizin olmasına dikkat edin.

 

Oyuncular için önerebileceğimiz klavyeler…

 • Roccat Vulcan 100 Aimo

klavye3

Gerçek oyuncular için üretilmiş, daha çok profesyonel oyuncular için üretilmiş olan bir klavye çeşididir. Böyle diyoruz çünkü günümüz piyasasının üstünde bir fiyatlandırmaya sahip. Değişken fiyatlar yüzünden size klavyenin fiyatını vermek doğru olmaz ancak ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz. Paraya kıyarım diyorsanız gerçekten muazzam bir tercih.

 •  Logitech G213 Prodigy

klavye4

Dış piyasalara göre fiyat performans olarak nitelendirilebilecek üst düzey klavyelerden birisidir. Avrupa e-spor turnuvalarında ve avrupa oyuncuları arasında çok fazla tercih edilen klavyelerdendir.  Öne çıkan özellikler arasında tamamen RGB arkadan aydınlatmalı tuşlar, özel ortam kontrolleri ve sonsuz yazılım özelleştirmesi bulunur.

 • Corsair K70 Rapidfire RGB MK.2 Düşük Profil

klavye5

Görünümü diğer örnektekilere göre biraz daha garip olan bu klavye oyuncu tuşları ve en çok kullanılan tuşlar için bir sürpriz ile karşımıza çıkıyor. Doğrudan ve hızlı komut iletimi sağlama açısından klavye tuşları resimde göreceğiniz gibi yayların üzerinde olan plastik pabuçlar ile sağlanıyor. Biraz tuhaf bir tasarım olsa da çok tercih edilen klavyeler arasında.

 

Klavye sizin için önemli bir yer teşkil ediyorsa konu umuyoruz ki size faydalı olur. Bir başka konumuz olan Güçlü bir Parola Nasıl Oluşturulur konusunu inceleyip, sizin için uygun olan klavyeniz ile güçlü parolalar oluşturabilirsiniz 🙂

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.