RİZE DE GEZİLECEK YERLER

A+
A-
RİZE DE GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Rize, ülkenin en çok yağış alan ilidir. 12 ilçeye sahip şehrin, 348 bin 776 kişilik nüfusu bulunmaktadır. Karadeniz’in karakteristik özelliklerini taşıyor olup dik yamaçlı vadileri, dağları, gölleri, yaylaları, köprüleri, kaleleri ve dereleri oldukça önemli bir turizm beldesidir. Yaz ayları oldukça sıcak ve nemli olan Rize ziyaret edilmek için en uygun zamandır.

Ne Yenir; Rize’nin meşhur yemekleri arasında; muhlama, mısır ekmeği, laz böreği, hamsili pilav ve Rize kavurması yer alıyor.

Gezilecek yerler:

Ayder Yaylası;

Ünü tüm dünyaya yayılan Ayder Yaylası, Rize şehir merkezine 69, Çamlıhemşin İlçesi’ne ise 19 km mesafede yer almaktadır. Yaylanın tamamı kayın ve ladin ormanları ile kaplıdır. Ayder Yaylası, 1987 yılında turizm merkezi, 1994 yılında ise milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Ayder Yaylası, doğa sporları için uygun alanlara sahip bölgeler arasında yer almaktadır. Yaylanın sınırları içerisindeki Fırtına Deresi, dünyanın en çok tercih edilen rafting parkurları arasındadır. Doğa tatilleri ve sporlarının yanı sıra bölge kaplıcalarıyla da öne çıkmaktadır. Ayder Yaylası kaplıcaları sindirim, sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında, romatizma ve cilt hastalıklarında olumlu etkiye sahip şifalı sulara sahiptir.

Rize Kalesi;

Şehir merkezinde yer alan Rize Kalesi, Cenevizliler Dönemi’nden günümüze miras kalan tarihi yapılar arasındadır. Rize Kalesi iç kale, aşağı kale ve surlar olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Aşağı kale bölümü günümüze ulaşamamıştır. Cenevizliler Dönemi2nde harap olan iç kale bölümü Bizans döneminde yeniden inşa edilmiştir.

Zil Kalesi;

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nin 15 km güneyinde yer alan Zil Kalesi, 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarına konumlanmış olan kale, denizden 750, dereden 100 metre yüksekliktedir.

İç kale, dış surlar ve orta surlar olmak üzere 3 bölümden oluşan yapının 4 katlı bir kulesi bulunmaktadır. Muhteşem bir mimariye sahip olan bu kale, kendine hayran bırakan ve mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler arasında yer alıyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken kalenin en önemli özelliği de sit alanı olmasıdır.

Anzer Yaylası;

Rize’nin İkizdere İlçesi’ne 35 km mesafede yer alan Anzer Yaylası, doğal güzelliklerinin yanı sıra balı ile ünlüdür.

1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilen Anzer Yaylası, zirve tırmanışları, yamaç paraşütü ve trekking için elverişli bölgeler arasında yer almaktadır. Bölge aynı zamanda Anzer Balı ile de ünlenmiştir.

Kaçkar Dağları;

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ilçe merkezine 16 km mesafededir. 1994 yılında Bakanlar Kurulu tarafından milli park ilan edilen bölge 51.500 hektarlık büyük bir alana sahiptir. İçerisinde 9 köy ve 33 yayla yerleşimi yer almaktadır.

Milli parkın içerisinde çayırlar, göller, dereler ve buzul vadileri bulunmaktadır. Farklı türlerde bitkiye ev sahipliği yapmakta olan parkta, tilki, domuz, sansar, yaban keçisi, ayı gibi hayvanlar da yaşamaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı aynı zamanda ülkemizde yetişen orman güllerinin 3000 metreye ulaştığı tek bölge olma özelliğini taşımaktadır.

Milli parkın batısında Fırtına, doğusunda ise Hemşin Deresi yer almaktadır.

Mikron Köprüsü;

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nin Aşağı şimşirli Köyü’nde bulunan Mikron Köprüsü, 19. yüzyılda, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Uzunluğu 30 metre olan köprü, 12 metre yüksekliktedir.

Kesme taş ve molozdan inşa edilmiş, 1999 yılında karayolları tarafından onarılmıştır

Rize- Hemşin Evleri;

Konak türünde inşa edilen Hemşin Evleri, 3 katlı yapılardan meydana gelmektedir. Üst kısımları ahşap işlemeli olan Hemşin Evleri’nin alt katları taş işleme tekniği ile inşa edilmiştir.

Hemşin Evleri’nde kapı ve menteşe bölümleri haricinde çivi kullanılmamaktadır. Köşe bağlantıları, kapı ve pencere kenarlarında oyma sanatının en ince işçiliklerine rastlanmaktadır. Bu evleri inşa eden ustalar, yer ve malzeme seçiminden, evin inşa edildiği aşamalara kadar her detayı kendileri düşünmektedir. Rize’de görülmesi gereken yerlerin başında olan Hemşin Evleri, gezilecek yerler düşünüldüğünde de mutlaka listelere eklenmelidir.

Polakcur Yaylası;

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde bulunan Polakcur Yaylası, 2100 metre rakımlı bir vadinin yamacına kurulmuştur. 3 mahalleden meydana gelmekte ve Çamlıhemşin ilçe merkezine 25, Ayder Yaylası’na 5 km mesafede yer almaktadır.

Yaylanın nüfusu yaz aylarında artmakla birlikte en yoğun dönemini Temmuz ayında yaşamaktadır. 30 Mayıs itibariyle yaylaya çıkış başlarken, Ekim ayının son haftasından itibaren yaylada yerleşim sonlanmaktadır. Bölgede 23’ü sağlam olmak üzere toplam 37 ahşap ev bulunmaktadır. Yolu 15 yıl önce yapılan yaylada, elektrik ve evlerin içerisinde su bulunmamaktadır. Doğa ve temiz hava açısından muhteşem bir yer olup gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir yayla olmasıyla birlikte bölge şartlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini unutmamak gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.