Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir ?

17.09.2018
A+
A-
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır ve Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir ?

Kilo vermek için yola çıkan herkes acil bir sonuç görmek istiyor. Ancak kilolarımız bir gecede ortaya çıkmadı ve bu şekilde de yok olmayacak. Sabır kilo vermek için anahtar kelimedir.Diyetiniz ve egzersizinizde sıkı bir süreç izlerseniz,  zayıflama çabalarınızın ilk üç haftasında haftada bir ila üç kilo arasında kilo verebilirsiniz. 

1.Diyet Programlarınızda Değişikliğe Gidin

diyet degis

Belli zamanlarda kitap, magazin, televizyon, radyo gibi araçlarla moda haline getirilen diyetleri elbetteki duymuşsunuzdur. Zayıflatıcı,sağlığı geliştirici veya hastalıkları tedavi edici olduğu söylenen diyetlerinizden vazgeçin. Halk bu diyetlere umut,çaresizlik ve bilgisizlik gibi nedenlerle ilgi gösterir.

Moda diyetlerin bazıları kısa sürede kaybolur. Bazıları ise uzun süre gündemde kalır. Ancak bunların çoğu kullanımı uygun olmayan diyetlerdir. Bu tür diyetler boyunca önemli besinler ve öğünler atlanır . Çoğu insan bu tür diyetleri yaptıktan sonra verilen kiloları hemen geri alır.

2.Kalori Alımınızı Kontrol Altına Alın

Günde yaklaşık 500 kaloriyi yakmak için yapılan egzersiz, bir hafta boyunca 1-2 kilo kaybıyla sonuçlanabilir. Kalori saymak,alınan kalorinin değerini bilmek ve bunlara dikkat etmek gerçekten zahmetlidir. Ancak kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmanın sizi mutlu edeceğine inanıyorsanız buna değer. Egzersiz yaparken ne kadar yaktığınızın yanında günlük ne kadar kalori aldığınız da gerçekten büyük önem taşır.

egzersiz

Yine de vücuda alınan kaloriyi tamamen kesmek ya da aşırı azaltmak da sağlığımız açısından iyi değildir. Örneğin, hızlı sonuçları görmek için günde bir saat egzersiz yapmayı planlıyorsunuz. Bunun için günde en az 1.200 kalori alınması gerekmektedir. Vücudumuzu tamamen aç bırakarak yapılan diyetler sağlıksız diyetlerdir. Ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

3.Daha Sağlıklı Yiyeceklere Yönelin

saglikli-yiyecek

 

Daha sağlıklı yemek seçeneklerine odaklanın. Hızlı sonuçların sağlıklı bir şekilde görülebilmesi için almanız gerekenleri unutmayın. Sebzeler, yumurtalar, balık, fındık, baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve % 95 yağsız et gibi gıdalara odaklanın. Karbonhidrat olarak yulaf ve arpadan yapılma ürünleri tercih edin. Ara öğünlerinizde meyve yiyin. Bu seçeneklerin iyi bir çeşidi, gereksiz nişastaları, şekerleri ve hayvansal yağları keserken besinleri korumanıza yardımcı olacaktır.

Günlük almanız gereken kalori miktarı bir çok parametreye bağlıdır. Ancak sağlıklı bir diyet sırasında alınması gereken kalori miktarı 2000 olarak söylenebilir. Kalori alımlarınızı egzersiz programınız ile orantılı şekilde gerçekleştirin. Sağlıklı kilo vermenizde önemli rol oynayacaktır.

4.Gazlı İçeceklerden ve market aperatiflerinden uzak durun.

gazlı

 

Gereksiz atıştırma ve şekerli içecekler çoğu insanın fark etmediğinden daha fazla günlük kalori kaynağıdır. Mümkün olduğu kadar çok azaltmaya bakın. Bu tür kaloriler yakılması en zor olan kalorilerdir.

5.Bol bol su için

su

Su vücudumuzun en temel ihtiyacı ve vücudumuzun sağlığı için müthiş yararlıdır. Bolca su almak hücrelerimizin yenilenmesi için gereklidir. Gün içinde yeteri kadar alınan su kalori yakımında etkilidir. Spor yaparken de su kaybına uğrayacak olan vücudumuza bol bol su takviyesi yapmayı unutmamalıyız.

Vücudunuzla barışık olmayı ihmal etmeyin. Kilolarınızı tek bir günde ya da tek bir haftada almadığınızı asla aklınızdan çıkarmayın. Kendinize ve vücudunuza inandığınız sürece başarabilirsiniz.

Fitness egzersizleri kilo verme sırasında ve diyete yardımcı olarak rol alır. Sosyal medya ve internet üzerinde fitness hakkında yoğun bir bilgi kirliliği var. Bu yüzden Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar konumuza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.