Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün Hayatı

26.09.2018
A+
A-
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Okul Yılları

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik’te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi’ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır.
Atatürk ilkokul eğitimi olarak önce Mahalle mektebine daha sonra Şemsi Efendi İlkokulu’na gitti. Orta okul eğitimi için Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde bulundu. Lise eğitimi için Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimi için Harp Okulu ve Harp Akademisinde yer aldı. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal adını verdi. Ulu önderimizin adı Mustafa Kemal oldu.

mustafa kemal atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Aile Fotoğrafı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Yıllarının Başlaması

Harp Akademisi’nden yüzbaşı olarak mezun olan Mustafa Kemal’in ilk görev yeri Şam oldu. Mustafa Kemal, 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da, 1907’de Makedonya’daki 3. Ordu’da görevlendirildi.

Manastır ve Selanik’te görevli iken 1909’da İstanbul’da yaşanan ayaklanmayı yani 31 Mart Vakıasını bastırmak için Hareket Ordusunda bulundu.

1911’de İtalyanların Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi. Burada başarılı bir şekilde orduyu yönetti.
1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı’na binbaşı rütbesiyle katıldı. Edirne Bulgaristan’dan başarıyla geri alındı.

1913-1915 yıllarında Bulgaristan Sofya’da Ateşe olarak görev yaptı. Daha sonra 1915’te 19. Tümen komutanı olarak Çanakkale Savaşı’na katıldı. Çanakkale’de başarılı olan Türk ordusu düşmana geçit vermedi. Atatürk burada ‘’Anafartalar Kahramanı’’ olarak ün kazandı.

mustafa kemal atatürk 2

Mustafa Kemal Atatürk Üniformalı Fotoğrafı

1916’da Doğu Cephesi’ne Kolordu Komutanı olarak atandı ve generalliğe yükseltildi. Bingöl ve Muş Ruslardan geri alındı. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7. Ordu Komutanlığı’na atandı.

1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması üzerine görevli bulunduğu Suriye’den ayrılarak İstanbul’a geldi. Buradan da Ordu Müfettişliği görevi ile ayrılarak, asıl amacını gizli tutarak Samsun’a gitti. Artık Millî Mücadele başlamıştı.

Milli Mücadele Zamanları

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal 22 Haziran’da Amasya Kongresinde bir genelge yayınladı.Türk Milletine Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu,azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta kongre toplanacağını bildirdi. Ayrıca Osmanlı Hükümeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükümetin kurulacağı ve bir milli meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihi görevine başladı; Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu müjdelenmiştir. Meclisin Türk Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yönetmesi, yeni Türk devletinin kuruluşunu hızlandırdı.

mustafa kemal atatürk 3

Mustafa Kemal Atatürk Elbiselerini Kendi Tasarlardı

1 Kasım 1922’de hilâfet ve saltanat birbirinden ayrıldı, saltanat kaldırıldı. Böylece Osmanlı İmparatorluğu’yla yönetim bağları koparıldı.
13 Ekim 1923’te Cumhuriyet idaresi kabul edildi. 30 Ekim 1923 günü İsmet İnönü tarafından Cumhuriyet’in ilk hükümeti kuruldu. Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi.

mustafa kemal atatürk 4

Mustafa Kemal Atatürk Sigarayı Çok Severdi.

Sanayi Planı Başlatılıyor

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımının etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacı ile 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti’ne girilmesi (1932), Balkan Antantı’nın imzalanması (1934), Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) ve Sadabat Paktı (1937) gibi girişimler Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu. Atatürk, Hatay’ın anavatana katılması için yoğun bir diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 yılında gerçekleşti.

mustafa kemal atatürk 5

Atatürk’ün sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Kendisine 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu. Avrupa’dan doktorlar getirildi. Türk ve yabancı doktorların tedavileri sonuç vermedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti. Cenazesi büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonrada 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi mabedinde toprağa verildi.

 

Bir diğer konumuz İstiklal Marşının Kabul Süreci ‘ni de okumanızı tavsiye ediyoruz .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.