YEŞİL ÇAY’IN FAYDALARI VE YAPILIŞI

A+
A-
YEŞİL ÇAY’IN FAYDALARI VE YAPILIŞI

Yorucu bir günün ardından veya stresli olduğumuz anlarda direkt olarak yardımımıza koşan yeşil çayı hepimiz biliriz ve birçoğumuz da severiz. Zor günlerimizin destekçisi olan yeşil çayın yararlarını pek bilmeyiz. Şimdi size yeşil çayın hiç bilmediğiniz yapılışı ve yararlarından bahsedeceğim;
Yeşil Çay nasıl yapılır?

Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çay. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay ve oolong kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.

Faydaları nelerdir?

Günümüzde bitkisel tedavi yöntemlerinin popüleritesinde büyük artış gözlenmiş ve birçok bitkisel ürün sağlık beyanları ile gündeme getirilmişse de bunlar arasında etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olanları oldukça azdır. Yeşil çay ise bu nadir besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Yeşil çay, günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunları da dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma özelliği bulunan çok değerli bir besindir. Düzenli yeşil çay tüketiminin sağlık üzerindeki en belirgin olumlu etkilerinden bazıları ise şunlardır:

  •               Sağlıklı Bileşenler İçerir

Yeşil çayın ve bileşiminde bulunan kateşinlerin, kanser oluşumuna karşı koruyucu etkisi; hücre çoğalmasını engelleme, hücre döngüsünü durdurma etken reseptörleri baskılama, sitokinlerin salınımını azaltma, mitotik uyarıları baskılama, serbest radikal temizleme, kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırma ve engelleme gibi pek çok yardımcı fonksiyonu vardır

Bunlara ek olarak yeşil çay cilde faydası olabilecek birçok mineral de içerir.

  •                Yağ Yakıcı Olması

Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı olmak için tasarlanmış pek çok takviyenin içerisinde bulunur. Bunun nedeni; yeşil çayın metabolizmal faaliyetler üzerine olumlu bir etki yaratıyor olmasıdır.

  •                Beyin Fonksiyonları İçin Önemlidir

Yeşil çay, içerisindeki kafein sayesinde odaklanmaya yardımcı olabilir. Yeşil çaydaki kafein kahveye oranla çok daha az miktardadır. Bu nedenle uyku problemleri ve gerginliğe neden olmadan kişinin çok daha uyanık ve enerjik olmasını sağlayabilir. Sağlıklı oranda alınan kafein, beyin fonksiyonlarının iyi yönde çalışmasını destekler.

Aynı zamanda anksiyete, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin kahve yerine yeşil çay tercih etmesi, rahatlamalarına yardımcı olabilir.

  •                 Ağız Kokusunu Azaltabilir

Yeşil çay içmenin faydaları arasında ağız kokusunun önlenmesi de vardır. Çay içmeye ek olarak yeşil çay özü pek çok ağız bakım markasında içerik olarak yer alır.

  •                 Kilo Vermeye Destek Olur

Yeşil çayın en bilinen faydalarından bir diğeri de, kilo kontrolünü desteklemesidir. Obez bireyler ile yapılan çalışmalar incelendiğinde, çoğunda, yeşil çay bileşenlerinin vücut ağırlığı ve vücut yağında azalma meydana getirdiği, rapor edilmiştir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.