Yurtdışı Eğitiminde Tercih Edilen Ülkeler

31.08.2018
A+
A-
Yurtdışı Eğitiminde Tercih Edilen Ülkeler

Günümüzde yurtdışında eğitim almak, Türk öğrencilerin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Zira gelişen teknoloji, uluslararası ulaşım kolaylığı ve internet, dünyanın hemen hemen her ülkesinde bir üniversiteye başvuruda bulunup kayıt olabilme imkanı sağlar. Ülkeler  eğitim fuarları ve kampanyalar sayesinde öğrencilere ulaşmayı hedefler.Yurtdışında eğitim almayı düşünenlerin en çok tercih ettiği ülkeler İngiltere, Amerika ve Almanyadır. Özellikle işletme, mühendislik, bilgisayar bilimleri, matematik ve sosyoloji gibi alanlarda lisans ve lisansüstü programlara başvuruda bulunulmaktadır. Gelin yurtdışında Türk öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelere birlikte göz atalım!

 

 

AMERİKA

 

amerika

 

Uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim almak, yaşamak ve çalışmak denince ilk akla gelen ülkenin Amerika olması kaçınılamaz bir durumdur. Zira ülke dünya film, müzik, tiyatro, spor, moda ve teknoloji sektörlerini elinde tutmaktadır.Bunun  yanında isimleriyle hafızalarımıza kazınmış Los Angeles, San Francisco, New York, Boston, Chicago gibi şehirleriyle de bilinir.

Silikon Vadisi ve Google, Apple, Facebook gibi bilişim dünyasının öncü isimlerine ev sahipliği  yapar. Ülkede bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrencileri bir kaç sorunla karşılaşır. Öğrenciler ülkedeki yüksek eğitim ve yaşam ücretlerine rağmen her yıl  eğitim ve kariyer fırsatlarını değerlendirmek için Amerika’ya gelirler.

Open Doors’un veri raporlarına göre 2015-16 yıllarında Amerika’ya eğitim almaya gelen uluslararası öğrenci sayısı 1,043,839’a ulaşmıştır. Özellikle işletme ve yönetim, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimleri ile tıp gibi alanların tercih edildiği üniversitelerde; yalnızca yüksek standartlarda eğitim değil, aynı zamanda araştırma merkezleri, modern laboratuarlar, kampüs olanakları, kütüphaneler ve dalında uzman akademisyenlerin yer aldığı bir ortam sizi karşılar. Yurtdışında üniversite tercihlerini yapacak öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim kurumları arasında Massachusetts Teknoloji Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi vardır.

stanford

Stanford Üniversitesi

harvard

Harvard Üniversitesi

 

MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

 

 

 

 

 

 

İNGİLTERE

ingiltere

 

İngiltere, her yıl 300,000’in üzerinde öğrenciyi ağırlayarak ikinci önde gelen eğitim merkezleri durumundadır. 71 üniversite ile uluslararası çapta çok sayıda kampüse, kütüphaneye ve dünyanın en köklü ve tarihi eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar.Ülkede öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında Londra yer alır.

Kültür çeşitliliği, kozmopolit şehirleri, bol yeşillikli parkları, muhteşem mimarisi ve eşsiz tarihi ile bilinir. Londra’nın dışında Manchester, Liverpool, Cambridge, Birmingham, Newcastle gibi öğrenci şehirleriyle de tanınır. Yurtdışında üniversite eğitimi denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan İngiltere’de özellikle akademik kariyer yapmayı düşünen öğrencilerin tercih ettiği ve üniversite sıralamalarında ilk onda yer alan Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Imperial College London, University College London gibi eğitim kurumları dikkat çeker.

Amerika’ya oranla daha yakın mesafede olan ve özellikle kısa süreli dil okulları için de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapar. Ülkede ve özellikle de Londra’da yüksek öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları öğrenciler için biraz çeldirici olabilir. Ancak devletin ve özel kurumların sağladığı burslar ve staj imkanları olduğunu söylemekte fayda var.

 

cambridge

Cambridge Üniversitesi

oxford

Oxford Üniversitesi

KANADA

kanada

Hoşgörülü ve çok kültürlü insanları, İngilizce ve Fransızca gibi iki resmi dile sahip olması Kanadayı cazip kılan bazı özelliklerdir. Zira Kanada üniversiteleri, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında McGill Üniversitesi ile 30. ve Toronto Üniversitesi ile 32. sırada yer alır.

Kanada son yıllarda iddaalı program seçenekleri, kalitesi ve bütçeye uygun üniversite seçenekleriyle üst sıralara çıkmayı başarmıştır. Özellikle tıp ve mühendislik alanlarında ciddi bir uluslararası öğrenci potansiyeline sahiptir.Kanada hem burslar ve stajlar, hem de öğrencilere sunulan çalışma imkanları ve yüksek maaşlarla ön plana çıkıyor.

Yurtdışında eğitim almayı düşünenlerin tercih ettiği şehirler arasında ilk sırada yer alan şehir Montreal şehridir.Özellikle kültür-sanat aktiviteleri ve gelişen teknolojisi ile dikkat çeker. Ülke genelindeki üniversitelerde hem lisans, hem de lisansüstü İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerine sahip programlar vardır. Öğrenciler kendilerine en uygun bölümü seçmekte zorlanmazlar.

toronto

Toronto Üniversitesi

AVUSTRALYA

avs

Avustralya, öğrenciler için uluslararası standartlarda eğitim ve diploman sunar.Ayrıca egzotik kumsalları, yıl boyunca eksik olmayan güneşi ve ender görülen hayvan türleri ile yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Yaşam standartlarının yüksek olması, okurken çalışma imkanı ve öğrenim ücretlerinin de İngiltere ve Amerika’ya göre daha düşük olması öğrenciler için tercih sebebidir.

Özellikle Sidney ve Melbourne gibi modern şehirleri, hareketli gece yaşamı ve plajıylarıyla öğrencilere sosyal ve eğlenceli bir eğitim hayatı sunar. Avustralya Ulusal Üniversitesi, Sidney Üniversitesive Melbourne Üniversitesi ile yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere modern tesisleriyle ev sahipliği yapar.

melb

Melbourne Üniversitesi

ALMANYA

Almanya

Yurtdışında en çok tercih edilen ülkeler arasında Almanya’nın yer alması çok da şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. Zira ülke özellikle Berlin ve Münih gibi şehirleri ile moda, müzik, sinema, finans ve teknoloji alanlarında New York ve Londra’ya rakip olarak gösterilmektedir. Özellikle mühendislik, işletme ve tasarım alanlarında öğrencilere lisans ve master programları sunar. Almanya’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler; tarihi mekanlar, sanatsal aktiviteler, modern üniversiteler ve iş fırsatları ile karşılanır.

Uluslararası öğrenciler için, devlet üniversitelerinde öğrenim ücretlerinin olmaması ve hükümetin sunduğu burs imkanları öğrenciler için iyi bir fırsattır. Dünya çapında pek çok ülkede olduğu gibi, Almanya’da da yüksek kaliteli yaşam standartları ve kültürel zenginlik öğrenciler için tercih sebepleri arasındadır. Özelikle Münih Teknik Üniversitesi ve  ile dünya sıralamalarında ilk yüzde yer alan ülkede, eğitim kurumlarının Almanca dil bilgisi istediğini söylemekte fayda var.

münih

Münih Teknik Üniversitesi

ludwig

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.