Yurtdışında Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır ?

30.08.2018
A+
A-
Yurtdışında Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır ?

Eğitim ve öğretim, birey olarak toplumdaki yerimizi belirlememizde önemli bir rol oynar.Başarılı olmak ve değişim halinde olan dünyaya uyum sağlamak amacıyla milyonlarca insan ilköğretimden lisansüstüne kadar her aşamada eğitim alıyor.Teknolojinin ilerlemesi, ulaşımın kolaylaşması ve iletişim araçlarının yaygınlaşması eğitim alan birey sayısının artmasını ve eğitimin yaygınlaşmasını sağlıyor. Bu durum beraberinde yurtdışında üniversite okumayı tercih eden öğrenci sayısının da artmasına olanak sağlıyor.

Yurtdışında üniversite okumayı tercih eden öğrencilerin birbirinden farklı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler genel olarak gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerinden yararlanmak, farklı ülkelerde çalışma imkanına sahip olmak, dil öğrenmek, farklı kültürleri tanımak ve kendi ülkesinde istediği bölüm veya üniversiteye yerleşmemiş olmak olarak sıralanabilir.

Yurtdışında üniversite okumak en az bir yabancı dili öğrenmek konusunda büyük bir avantaj sunmasının yanı sıra uluslararası bir ortamda eğitim almanın getirisi olarak farklı kültürleri tanımayı da sağlıyor. Bunların yanı sıra uluslarası bir network kurmaya, küresel bir bakış açısı geliştirmeye ve çok sayıda ülkede geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmaya yardımcı oluyor.

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012-2013 yılı örgün öğretim istatistikleri sonuçlarına göre hükümet bursu ile ve özel öğrenci statüsünde yurtdışına üniversite okumak için giden öğrenci sayısı 27.000’e yakınken toplam sayının 50.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

yurtdisinda

Şartlar ve Gerekli Belgeler

Yurtdışında üniversite okumak için gereken şartlar ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak aranan şartlar şunlardır:

1.     Yurtdışında üniversite okumak isteyen adayların tercih ettikleri ülke ve üniversiteye bağlı olarak Lisans Yerleştirme Sınavı’nda barajı geçmeleri ya da Türkiye’de istedikleri bölümü kazanmaları gerekiyor. Pek çok ülkede öğrencilerin Türkiye’deki devlet üniversitelerine, vakıf üniversitelerine ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bir üniversiteye yerleşmeleri yeterli oluyor. Bazı ülkeler ve üniversiteler LYS’ye girme şartı aramayabiliyor. Ancak öğrencinin eğitimi sonrasında diploma denkliği alabilmesi için YÖK tarafından LYS’ye girme şartı aranabiliyor.

2.     Okumak için gidilecek ülkede bir banka hesabı açma ve belli bir miktar parayı bu hesaba yatırmak gerekebiliyor. Bu para teminat olarak ülke tarafından dondurulabiliyor ya da bloke edilebiliyor.

3.     Yabancı dil bilme şartı ise yine ülkeden ülkeye değişiyor olsa da genellikle üniversiteler öğrencilerin TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan belirli bir puanın üzerinde skor yapmasını bekliyor. Bunun yanı sıra dil sınavlarında başlangıç seviyesinde puan alan öğrenciler üniversitenin anlaşmalı olduğu bir dil okulunda 1 yıl eğitim alabiliyorlar.

4.     Bir diğer gereklilik ise öğrenci vizesi almak. Bazı ülkelerden kolaylıkla vize alınabiliyorken bazılarında vize başvurusu için üniversiteden gelen kabul belgesi veya üniversiteye kayıt olmak gerekebiliyor.

Gerekli olan belgeler de ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de genel olarak şunlardır:

1.     Uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti

2.     Lise diploması (mezun öğrenciler için)

3.     Ders notlarını gösteren transkript

4.     Liseden öğrenim görme belgesi

5.     Akademik referans

6.     Öğrenciyi ve kariyer amaçlarını anlatan motivasyon mektubu

7.     Üniversite tarafından istenen kompozisyonlar

8.     Dil sınavı sonuç belgesi

9.     SAT, AP, IB, Abitur ya da Baccalaureate skoru

10.  Sağlık raporu

11.  Pasaport fotokopisi

12.  Kimlik fotokopisi

13.  Fotoğraflar

14.  Banka referans mektubu

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.