Dünyaca Ünlü Hackerlar ve Benzersiz Hikayeleri

23.09.2018
A+
A-
Dünyaca Ünlü Hackerlar ve Benzersiz Hikayeleri

Dünyanın dört bir yanında hızlıca büyüyen yazılım ve bilgisayar sektörünün hepimiz farkındayız . Teknolojinin bir çok dalında yeni gelişmeler gözlemlenebiliyor. Bu sistemlerin bir çoğu bilgisayar ve programlama temeli olan sistemler de diyebiliriz. Bilgisayar sistemlerini anlamak ve onları geliştirmek bilgisayar bilimini anlamaktan geçiyor. Bilgisayarın dilini anlamak ve programlayabilme yetisi kazanmak 20. yüzyıl itibarı ile büyük önem kazandı. Ancak bu yeteneklerini kişisel çıkarları için ya da kötü emelleri için kullanan hacker gruplar ya da isimler ortaya çıkmıyor da değil.hacker 1

 

Hackerlar ne yapar ve hackerların takma isimleri ne anlama gelir ?

 

Hackerlar, banka bilgilerini, pinleri ve şifreleri hedefleyebilirler. Ancak aynı zamanda yaygın olarak kullanılan bir siteyi veya hizmeti kapatarak, verilen hizmetlerin aksamasına ya da sona ermesine de sebep olabilirler. Başkalarının özel ve gizli bilgilerini açığa sunmak(iCloud hesaplarının çalınması gibi) ya da  Sony’nin e-postaları ve diğer belgelerinin çalınması gibi olaylar da yakın geçmişte görüldü. Bu tür saldırılarda bulunan hackerlara “siyah şapkalı” anlamına gelen “black hat hacker” deniyor. Bu takma isimlerin verilmesinin sebebi yazılı kural olarak olmasa da hackerların kendi arasında ayrılmasından kaynaklanıyor. 

“Siyah şapka” bilgisayar korsanları gizlice verilerden yararlanıyor. “Beyaz şapka” bilgisayar korsanları sistemleri daha güvenli hale getirmeye çalışıyorlar (ve yasal olarak para kazanıyorlar) ve “Gri şapka” hackerlar ise ikisi arasında bir konuma düşüyorlar.

 

Şimdi sizler için ününü tüm dünyada duyurmuş olan bazı hackerlardan ve hacker gruplarından bahsedeceğiz.

Adrian Lamo

Lakabı: The Homeless Hacker ( Evsiz Hacker )
Yaş : 33
Adrian Lamo, 2003 yılında tutuklanmadan önce The New York Times, Google, Yahoo! ve Microsoft’un bilgisayar ağlarına girerek ün kazanmıştır. Kahve dükkanları ve kütüphaneleri kullanma alışkanlığı nedeniyle “Evsiz Hacker” olarak tanınmıştır. 2002’de Times’a saldırdığında,kişilerin kişisel bilgilerine erişim sağlayarak ve adını uzmanlık kaynakları veritabanına eklediğinde yakalandı. Savcılar tarafından 15 aylık bir soruşturma sonrasında, tutuklanması için bir emir verildi ve Lamo Kaliforniya’da teslim oldu. Kendisine altı ay ev hapsi veren bir savunma anlaşması müzakere etti.

Bu noktadan sonra da hayatı güzel geçmedi. Kız arkadaşına silahla saldırmakla suçlandı ve psikolojik destek alması istendi. Kendisine asperger sendromu tanısı kondu. Ancak Chelsea Manning adlı bir hacker’ı devlete rapor etti ve lakabı gambazlayan anlamına gelen “snitch” olarak ünlendi.

 

Jeanson James Ancheta

Jeanson James Ancheta

Lakabı: Resilient
Yaşı: 30

Kaliforniyalı hacker , internette büyük miktarlarda spam göndermek için kaçırılan bilgisayarlardan (botnet’ler denilen) kurulu bir orduyu kontrol etmekle suçlanan ilk bilgisayar korsanı oldu. 2004 yılında (ABD askeri bilgisayarları dahil) 500.000 bilgisayarın kontrolünü ele geçirmek için “rxbot” solucanını kullandı. Ardından, hizmetlerine yönelik reklamlar yayınladı. Müşterilere istedikleri web sitesini bir fiyat karşılığında hackleme fırsatı sundu. Ancheta, 2005 yılında bir müşterisinin gizli bir FBI ajanı olduğu ortaya çıktığında yakalandı.

ASTRA

 

ASTRA

 

Yaşı: 58

 

“ASTRA” olarak bilinen hacker hiçbir zaman kamuya açıklanmamıştı, ancak 2008 yılında tutuklandığında 58 yaşında bir matematikçi olduğu söyleniyor. Yunan yetkililer, havacılık şirketi Dassault Group’un sistemlerine saldırdığını söylemişti.O zamanlar, şirketin askeri jetleri ve diğer askeri uçakları hakkında silah teknolojisi bilgilerini çaldı ve farklı ülkelere sattı. Ortadoğu, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya ve Güney Afrika’da bu verileri yaklaşık 1000 dolarlık bir fiyata sattığı söyleniyor. Dassault’a verilen hasarlar 360 milyon dolardan fazla oldu.

Owen Thor Walker

Owen Thor Walker

Lakabı: AKILL
Yaşı: 25

2008’de 18 yaşındaki Owen Thor Walker, altı suçlamadan dolayı suçlu bulundu. 1.3 milyon bilgisayara giren uluslararası bir hacker grubuna liderlik etti ve banka hesaplarına 20 milyon dolardan fazla para aldı. Hackerlığa başladığında sadece 17 yaşındaydı, ama 13 yaşında evde kendisini geliştirmeye başladığını söyledi. Programlamayı ve şifrelemeyi öğrenmek için zaman ayırdı. Başlangıçta yaptıklarıyla sadece 32.000 dolar kazandı, çünkü yaptığı tek iş şebekedeki diğer üyelerin parayı çalmak için kullandıkları kodu yazmaktı. Mahkeme suçlu olduğunu iddia etti. Kanıtlar onu içeri atmaya yetmedi. Sadece 11,000 dolar geri ödemek zorunda kaldı. Artık şirketlere çevrimiçi güvenlik konusunda danışmanlık yapıyor.

 

Kevin Poulsen

Kevin Poulsen

Lakabı: Dark Dante (Kara Dante)

Yaşı: 49

 

Kevin Poulsen, hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra İnternet ve bilgisayar kullanması yasaklanan ilk Amerikalıydı. 80’lerin sonlarında ve 90’ların başında, Poulsen telefon hatlarına saldırdı. Los Angeles radyo istasyonu KIIS FM’nin hatlarına girdiğinde ünlü oldu . FBI onu aramaya gittiğinde, koşarak kaçmaya çalıştı. Yakalandığı zaman, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ve üç yıl boyunca interneti veya bilgisayarları kullanması yasaklandı. Şimdi ise bloglarda bildiklerini aktarmak için yazarlık yapıyor.

 

 

Vladimir Levin

Vladimir Levin

Lakabı: Bilinmiyor

Yaşı: Bilinmiyor

 

Levin’in hikayesi gerçek hayatta Casino Royale gibidir. Diğer üç ekip arkadaşıyla birlikte çalışan bilgisayar korsanı, dünyanın her yerinden Citibank banka hesabına 10.7 milyon dolarlık bir para  aktarımı sağladı . Ancak gariptir ki bu hacklemeleri interneti kullanmadan yaptı. Bunun yerine telekomünikasyon sistemlerini kullandı ve müşteri numaralarını ve PIN’lerini almak için telefon görüşmelerini dinledi. Yetkililer tarafından tutuklandığında suç ortaklarının ismini verdi. Levin’in yaptıklarından sadece 400.000 dolar kazanabildiler. 1998 yılında Citibank’a 240.000 dolar geri ödeme yaptığı ve üç yıl hapse mahkum edildiği söyleniyor. Bugün nerede olduğu bilinmiyor.

Gary McKinnon

Gary McKinnon

Lakabı: Solo (Yalnız,Tek)
Yaşı: 46

Gary McKinnon, Şubat 2001’den Mart 2002’ye kadar yaklaşık 100 Amerikan askeri sunucusuna ve NASA sunucusuna saldırdı. Daha da çılgın olanı, kız arkadaşının akrabasının Londra’daki evinden yapmasıydı. Hassas verileri, yazılımları ve dosyaları silmeyi başardı ve ABD hükümeti hasardan kurtulmak için 700.000 $ harcadı. O sırada orduyla alay etti ve bu mesajı gönderdi: “Güvenlik sisteminiz boktan. Ben yalnızım. En yüksek seviyelerde hacklemeye devam edeceğim. ”

McKinnon ilginç bir adamdı. NASA’yı kötülerken, uzaylıların delillerini içeren dosyaları kasıtlı olarak araştırdı. 2006’da onları da bulduğunu söyledi. “Bir NASA fotoğraf uzmanı, Johnson Space Center’da, yüksek çözünürlüklü uydu görüntülemelerinden UFO görüntülerini düzenli olarak görüntüleyen bir Bina 8 olduğunu söyledi” dedi. “NASA’ya giriş yaptım ve bu bölüme ulaşabildim. Resim dosyalarında saklanan yüksek çözünürlüklü, yüksek çözünürlüklü görüntüler vardı. Filtrelenmiş, filtresiz veya  işlenmemiş isimli dosyalar vardı.” dedi. Gary McKinnon hala İngiltere’de yaşıyor.

 

 

Michael Calce

Michael Calce

Lakabı: Mafiaboy( Mafya Çocuk)

Yaşı: 30

 

Michael Calce, Amazon, CNN, eBay, Yahoo! Ve Dell’e karşı saldırılar başlattı. O zamanlar, Yahoo! Google’dan daha önde gelen bir arama motoruydu. Calce’nin Project Rivolta adını verdiği saldırı yaklaşık bir saat kadar hizmetlerin düşmesine  ve aksamasına neden oldu. Başkan Bill Clinton bir siber güvenlik kurulu topladı ve ülke “Mafiaboy” için adeta av peşindeydi. Kısa bir süre sonra yakalandı. 2001 yılında, sekiz aylık açık gözaltına, internetin kısıtlı kullanımına ve küçük para cezasına çarptırıldı. Böyle büyük bir saldırı biraz cesaret ister değil mi ? Biz buna açık gönüllükle evet diyoruz çünkü Calce o sırada hala lisede okuyan bir öğrenciydi .

 

Syrian Electronic Army

Syrian Electronic Army

Benzersiz bir gruptur. 2011’de patlak verdi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimini destekledi (Suriye hükümeti tarafından desteklenebileceğini düşündü). Grup çok karmaşık olmasa da, çok sayıda yüksek profilli organizasyona ve yüzlerce web sitesine saldırdı. Öncelikle, spam, kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve hizmet reddi saldırılarını kullanırlar. İlk iki yılı, çok az saldırı yaptılar, ancak 2013 ve 2014’te grup her yıl düzinelerce saldırıya başladı.

Eski, Amerikan Başkanı Barack Obama ‘ nın Twitter hesabının hacklenmesinde rol oynadılar.

sya haber

Anonymous

anonymous-sanalkasif

Tüm zamanların en iyi ve en çok bilinen hacker grubu dersek pek de yanlış söylemiş sayılmayız . Anonymous, politik ve uluslararası etkinliklere katılan “hacktivistler” den oluşuyor. Grup, “anonymous” takma adı altında gönderiler yapıyor. 2008 yılına kadar, “Project Chanology” adı altında Scientology Kilisesi’ne koordineli bir saldırı başlattıklarında, şakalarla ve trolleme ile ilişkilendirildiler. O zamandan beri çeşitli belgeleri sızdırdılar ya da web sitelerini ele geçirdiler. Anonymous’un bazı üyeleri ana gruptan ayrılarak LulzSec gibi diğer kolektifleri oluşturdular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.