Lighthouse Chrome Eklentisi : Seo Seçeneği

19.09.2018
A+
A-
Lighthouse Chrome Eklentisi : Seo Seçeneği

Google developers tarafından yayınlanan lighthouse chrome eklentisi 7 eylül 2018 tarihinde bir güncelleme aldı. Bu açık kaynaklı eklenti web site sahipleri için çok önemli bir yol gösterici konumunda. Lighthouse yani deniz feneri anlamına gelen bu eklentinin açık kaynaklı şekilde paylaşıldığı github sayfası –> lighthouse chrome github

Sizlerde buradan bu eklentiye katkıda bulunabilirsiniz. Bu katkıdan kastımız her anlamdadır.Hata bulabilirsiniz, eksik bir yeri keşfedebilirsiniz veya eklenmesi gereken bir şey önerebilirsiniz böylece katkıda bulunmuş olursunuz.

Eklenti google chrome içinde her sayfada kullanılabilecek şekilde tasarlanmış ve hızlı bir şekilde rapor vermektedir.

Eklentiyi indirmek isteyen arkadaşlar için –>  Lighthouse

Eklentiye ulaşabilmek için gerekli bilgileri aktardık sıra geldi lighthouse eklentisinin seo seçeneği kısmına bu kısmı çalıştırmak için (eklentiyi indirip kurduğunuzu varsayıyoruz)

Tarayıcıda eklentilerin bulunduğu kısımdan Lighthouse Chrome Eklentisi logosuna tıklıyoruz ve karşımıza bu pencere açılıyor.

Daha sonra Options seçeneğine tıklıyoruz(sol tık)

Burada gördüğünüz gibi 5 adet  seçenek çıkıyor karşımıza seçeneklere kaba taslak bakacak olursak

Performance : Bu kısmı işaretlerseniz sitenin açılma hızından tutunda , kullanılan cpu’ya kadar performans bilgilerinizi elde edebilirsiniz.

Progressive Web App : Bu kısım işaretlendiğinde ise sitenizin https yönlendirmesine , meta taglerinize kadar kritik değerlerin sonuçlarını görebilirsiniz.

Accessibility :Ulaşılabilirlik seçeneği ise kullanıcı dostu şekilde sitenizi düzenleyebileceğiniz raporlarınızı sunar.Linklerin belli olmamasından tutun da yazı fontlarına kadar bir çok şey.

Best Practices : Bu kısımda daha çok konsol tarayıcı hataları, linklerde noopener kullanılmış mı kullanılmamış mı bunları buradan öğrenebilirsiniz.

SEO : Yeni eklenen bu özellik için  direkt kendi sitemizden bir rapor gösterelim sizlere 🙂

 

Ana sayfa değerinin 100 olması bizi de sevindirdi fakat bu sonuçlar her zaman tamamen doğru sonuçlar vermeyebiliyor çünkü daha yeni olduğu için tam anlamıyla tüm kriterler bulunmayabiliyor .

Seçeneklerden istediğiniz özellikleri seçtikten sonra

Generate report diyerek size gösterdiğimiz şekilde (ingilizce) raporunuzu alabilirsiniz.

Bu tarz konularda takip etmenizi önerebileceğimiz site olarak –> Resmi Google Blogu 

Ayrıca C Programlama dili ile 4 işlem yapan uygulama konumuza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hakan s. dedi ki:

    lighthouse eklentisini yüklemeden de chrome’un geliştiricilerin kullandığı f12 sekmesinden de yapılabiliyor eklenti ile seo gibi özelliklere falan daha hızlı bakılıyor tabi ama bilginiz olsun 🙂

  2. mehmet eren dedi ki:

    Seo değerleri neye göre değerlendiriliyor ?