Afgan Mültecileri ve Farklı Bir Pencere

A+
A-
Afgan Mültecileri ve Farklı Bir Pencere

Suriye iç savaşının başladığı 15 Mart 2011 yılından beri sürekli olarak gündemde olan mülteci meselesi bu seferde Afganistan’da ortaya çıkan Taliban hakimiyeti yüzünden tekrar gündeme geldi.

Taliban’ın korkunç girişimleri ve insanların kaçış çabalarına sessiz kalmayan birkaç ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında bizde mülteciler tarafından en çok tercih edilen ülke olarak en üst sırada yer almaktayız.

Türkiye yaklaşık otuz sekiz bin üç yüz kırk bir Afgan göçmene kapılarını ardına kadar araladı. ABD’nin talep etmesi ile Uganda iki bin Afgan mültecisine kapısını araladı, Kanada ise yirmi bin mülteciyi ülkesine alacağını açıklamıştı. Afganlar bizim halkımız tarafından korkuya sebebiyet verdi, halk ülkemize yerleşen Suriyeli mültecilerin bazı semtlerde aşırı fazla yerleşim alanı bulması ve hatta bazı kamu kuruluşlarında bazen de eğitimde öncelik almaları nedeniyle bu konuda oldukça gözü korkmuş bir durum içine girdi.

Son dönemde oldukça viral olan bir video ve sonrasında ABD’nin tutumu herkesi şok etmiştir. Videoda uçağın kanadına tutunup Taliban’dan kaçmaya çalışan iki Afgan’ın uçaktan düşüş anı gerçekten yürek sızlatmıştır fakat ABD o anları resmini bir tişörte bastırmış ve hatta satışa sunmuştur. İnsanların bu üzücü durumla alay ediyor olması insanlıklarını sorgulatmaya yetmiştir.

Bu mülteci artışı göç alımını arttırsa dahi olumsuz göç olarak nitelendirilmektedir. Her ülkenin bu duruma bakış açısı farklı oldu, Kanada almak istediği mültecileri belirtirken; Kadın liderleri, gazetecileri ve insan hakları çalışanlarının bulunduğu yirmi bin kişiyi alacağını söylemiştir. Bu şekilde seçici bir tutum sağlamak zararı kara çevirmek anlamına gelmektedir. Vasıfsız işçilerin varlığı bazı zamanlar işe yarasa dahi çoğunluk ülkeye olumsuz bir tepkime sağlayacaktır. Oldukça beyin göçü veren ve bu konuda büyük kayıp yaşayan Türkiye’de olumsuz yönde gerçekleşen göç oldukça kötü sonuçlar doğurma tehlikesi oluşturmaktadır. Ülkeden giden bilim insanları ve çalışanlar Türkiye’de derin kayıplar açar ve gerilemeye neden olur halkı ülkeye bağlamak içinde vatandaşın ülkesinde turist ya da mülteci durumuna düşmemesi önemli bir ayrıntıdır.

 

Şimdiki süreç halka korku veren etmenleri yok edip bu olumsuz göçü olumlu bir sürece çevrilmesidir. Afganlar mültecilere ülkemizde ki vatandaşlara verilenle eşit haklar verilir ise halkın olumsuz tepkisi çığ gibi büyüyecektir. Bu durumda devlet turistler ve hatta Suriyelilere gösterdiği aşırı tavizi göstermemeli ve ülkede herkesin yerinde bir karar ile yaşamını devam ettirmesini sağlamalıdır.

afgan mülteciler

Bu tarz önemli ve tarih bilginizi arttıracak konular için tarih kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.