19 MAYIS 1919 NEDEN ÖNEMLİDİR ?

19 MAYIS 1919 NEDEN ÖNEMLİDİR ?

19 mayıs

Mustafa Kemal Paşa 16 Mayıs 1919 günü Samsun’a doğru yola çıkar. Tarih bir taraftan Yunanlıları İzmir’e çıkartırken diğer taraftan onlara karşı koyacak Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’a getiriyor. 3 gün süren yolculuktan sonra Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkar. Mustafa Kemal Paşa’nın YA BAĞIMSIZLIK YA ÖLÜM! parolasıyla Samsun’a çıktığı bu gün, özgürlük ateşinin yayıldığı gündür. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı, ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU GÜNDÜR.

 

 

Atatürk’ün daha Samsun’a çıkmadan verdiği karar, Ulus egemenliğine dayanan yeni bir Türk Devleti kurmaktı. Atatürk Nutuk’ta bu kararını şöyle açıklar: Temel ilke, Türk Ulusunun önemli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ancak tam bağımsız olmakla sağlanabilir. Ne denli zengin olursa olsun; bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak durumunda olmaktan kurtulamaz. Yabancı bir devletin koruyuculuğunu istemek; insanlık niteliklerinden yoksunluğu, güçsüzlüğü ve beceriksizliği açığa vurmaktan başka bir şey değildir. Gerçekten bu aşağılık duruma düşmemiş olanların başlarına isteyerek yabancı bir yönetici getirmeleri, hiç düşünülemez. Oysa Türk’ün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulusun tutsak yaşamaktansa yok olması daha iyidir. Öyle ise YA BAĞIMSIZLIK YA ÖLÜM!

 

İtilaf Devletleri Çanakkale’den sonra bir kez daha Mustafa Kemal Paşa’yı karşılarında bulmaktadır. O, Milli hareketin yöneticisi ve lideridir. Milletini tek amaç doğrultusunda kenetleyerek uzun ve çetin geçecek Kurtuluş Savaşı’nı yönetecektir. Onun iradesi, azimli ve engel tanımaz kişiliğinin önderliğinde millet yokluklar ve sıkıntılar içinde iç ve dış düşmanlarının tüm suikast ve tertiplerine karşı savaş vererek Türk Ulusu gerçeğini tüm dünyaya kabul ettirdi. Bu mücadele çağdaş uygar ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasıyla sonuçlanacaktı.

Kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Atatürk tarafından gençliğe emanet edilecektir. Gençler bir ülkenin geleceğidir. Gençlik, yeniliktir ve ilerlemektir. Özgürlük meşalesinin yakıldığı bu gün 19 Mayıs  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yaştaki Türk gencine, geleceğimize armağan edildi. Kutlu olsun .

                                                                                                          SANALKAŞİF AİLESİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. resul dalaman dedi ki:

    bu gençlik baya yozlaşmış. hiç bir değerini bilmiyor, önemsemiyor. işimiz çok zor.