Korona Virüsün Etkileri

05.06.2020
A+
A-
Korona Virüsün Etkileri

Bu yazımızda korona virüs salgınına başka bir boyuttan baktık. Aslında çoğu şeyden mahrum kalarak geçirdiğimiz yaklaşık 4 ay sonucunda Korona virüsün Etkileri hayatımız üzerinde bu ve bunun gibi birçok değişiklik yapacaktır. Ancak biz bu etkileri bir nebze olsun eksiltebilmek amacıyla olabilecekler üzerinde tahminde bulunuyoruz. Tekrar ediyoruz, bu ve bunun gibi durumlar mutlaka olacaktır. Ancak gelecek adına tahmin yürütebilmek ve bu olabilecekler nazarında bir strateji izlemek bizleri biraz olsun rahatlatacaktır. İyi okumalar dileriz.

Korona virüs salgını büyükşehirlerde yaşamanın dezavantajını bir kez daha ortaya çıkarıyor. Salgın tehdidinin fazla olması ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle büyükşehirlerin cazibesi eskisi gibi değil. Yeni dönemde korona virüsten çekinenler emeklilik kozunu kullanıp, işlerine dönmüyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde yaşayan çok sayıda memur da küçük şehirlerde yaşamak için tayin istiyor.

Türkiye’de korona virüs günlük vakıa sayısının binin altına düşmesinin ardından normalleşme planları aşamalı olarak hayata geçiriliyor.

Bayram sonrası 200 binden fazla iş yeri kapılarını müşterilerine açarken, milyonlarca çalışan da kademeli şekilde ofislerine ve iş yerlerine dönmeye başlıyor.

Salgın sonrası büyükşehirlerde görevli olan çok sayıda memur da küçük illere tayin istiyor.

Koronavirüs (COVID-19) | Handbook Germany

BÜYÜKŞEHİRLER CAZİBESİNİ KAYBETTİ

Korona virüs salgını ve Korona virüsün Etkileri ile birlikte büyükşehirlerin cazibesini kaybettiğini herkes biliyor.

İstanbul, Ankara gibi illerde salgının yayılma riskinin fazla olması vatandaşları daha küçük illere yönlendiriyor. Özellikle 60 yaş üstü riskli grupta yer alanların tersine göçü hızlandırması bekleniyor.

 TERSİNE GÖÇ HIZLANIYOR

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre İstanbul’a 2015’te 453 bin kişi göç etmiş. Bu şehrin son 10 yıldaki göç rekorudur. 2018 ise 595 bin kişiyle en çok göç verdiği yıl olarak kayıtlara geçmişti. Diğer veriler ise şöyledir:

2014-2015 dönemi gelen kişi sayısı: 453 bin 407, giden kişi: 402 bin 864.
2015-2016 dönemi gelen kişi sayısı: 369 bin 582, giden kişi: 440 bin 889.
2016-2017 dönemi gelen kişi sayısı: 416 bin 587, giden kişi: 422 bin 559.
2017-2018 döneminde giden kişi bakımından ve gelen giden arasındaki fark bakımında rekor sayıya ulaşıldı.

İstanbul’a gelen kişi sayısı 385.482 iken, şehirden giden kişi sayısı 595.803 olmuş.

Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde virüs sonrası tarım ayrı bir önem taşıyacaktır.

TARIMSAL ÜRETİM TERSİNE GÖÇÜ HIZLANDIRIR

Korona virüsün Etkileri ile birlikte bir kez daha tarımın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğu anlaşılıyor. Tarımsal üretimin değer kazanması ile tersine göçün hızlanması tahmin ediliyor.

Uzmanlar, salgın ve kıtlık gibi durumlara karşı Türkiye’nin tarımsal üretimde atması gereken adımlar olduğunu belirtiyor:

“Türkiye geniş tarım topraklarıyla, çeşitli iklim şartlarına göre farklılık gösteren bir gıda üretim profiline sahip. Gıda güvenliğiyle yakından alakalı olan bu üretim kapasitesinin, gelecek nesillerin hayatı üzerinde kritik önemi var.

Ancak Türkiye gıda güvenliği ve tarımsal donanım açısından yeterli mi?

Karaman'da koronavirüs vaka sayısı kaç? İşte Karaman corona tedavi ...

FİYAT BASKISI ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR

Türkiye’nin genel olarak gıda güvenliği politikalarının ise istenilen seviyede olmadığı görülüyor. Küresel Gıda Güvenliği Endeksinde 113 ülke arasında 41. sırada yer alan Türkiye besin standart kalitesi, verimli gıda üretimi ve gıda fiyat istikrarı açısından diğer ülkelerden ayrışıyor. Maliyetlerin yaşanan kur ataklarından sonra artması, enflasyona bağlı olarak gelişen ani fiyat artışları, özellikle çiftçileri üretimi kısma konusunda baskılıyor.

Bireysel hale gelen tarımsal üretimin istikrarlı, planlı ve güvenli hale getirilmesi ise ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaşımını sağlayan besin zincirini denetlemekten geçiyor. Tarım sektörüne finansal destek verme açısından dünya ülkeleri arasında iyi bir seviyede olan Türkiye, daha sağlıklı işleyen, planlı üretimi teşvik eden ve uzun vadeli bir şekilde gıda güvenliğini sağlamayı amaçlayan politikaları hayata geçirmeli.

Bu sebeple de Ar-Ge yatırımları Türkiye’mizi tarımsal açıdan ayağa kaldırabilecektir.

57 milyar dolarlık üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük 10. tarım ülkesi olan Türkiye’nin, uluslararası arenada her geçen gün daha çok gündeme gelen gıda güvenliğinde uzun dönemli politika geliştirmesi ve akıllı tarım uygulamalarını hayata geçirecek AR-GE faaliyetlerine önem vermesi gerekiyor.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/

Koronavirüs ile ilgili diğer bir değerlendirme yazımızı okumak için Buraya tıklayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. süleyman dağınık dedi ki:

    ne koronaymış arkadaş yav dağıttı bizi yav